Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Как беше на български?" - да използваме богатството на езика ни

Много специалисти са на мнение, че употребата на чуждици обогатява нашия език и прави речта ни по-динамична и модерна. Навлизането и приемането на чуждите думи вм ежедневното ни общуване е съвсем естествен и, донякъде, неизбежен процес, защото езикът е жива структура, която се влияе от всички културни, социално-икономически и политически промени в живота на един народ.

Разбира се, това съвсем не означава, че трябва да оставим изцяло да завладеят речта ни. Твърди се,че най-големите пуристи в Европа са чехите и французите, както и че френският език е единствен на Стария континент, който има свой национален вариант на думата "компютър".

В това отношение българите сме доста по-либерални. Използваме чуждиците, защото те ни дават усещането, че сме в крак с времето и актуалните тенденции.

С мисията да ни припомнят колко е красив българският език, когато го щадим от ненужни чужди думи и използваме тези, които съществуват, преди няколко години млади хора от агенция за корпоративни комуникации създадоха фейсбук групата "Как беше на български?" 

Един от нейните автори - Силвия Митова обясни пред Радио София, че идеята в началото е била да бъдат мотивирани хората да мислят повече на български език и да търсят аналози на чуждиците, които нахлуват "много нахално" в речта:

"Виждаме, че националното чувство и желанието за съхраняване на българския език е доста силно и това ни мотивира да продължаваме в годините. Почти всяка година допълваме и развиваме идеите си, за да е интересно. Нашата идея е не да "чистим" езика много назидателно, а напротив - в игрови формат да даваме добри идеи и да мотивираме хората да използват богатството на българския език." 

Силвия Митова разказа и за сътрудничеството с екипа на сайта чуждица.бг, където хората могат да качват думи, да разглеждат думите на деня, да търсят синоними.

Повече за инициативата "Как беше на български?" можете да чуете в интервюто на Гергана Пайкова със Силвия Митова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30