“Децата имат нужда от обяснение, а не от забрана”, коментира психологът Андрей Ганев. Според него, след 4-годишна възраст, децата вече могат да правят причинно следствени връзки и е добре да са наясно, че нарушаването на дадено правило би довело до логично последствие. Така детето се подготвя за истинския живот, където всички ние се изправяме пред последствията от действията си.
„Ако нещо се забранява без да се дава обяснение, когато детето стане достатъчно голямо, в първия момент, в който то има възможност, ще се опита да разбере защо това е опасно или вредно. Любопитството ще надделее, а от там следват и лъжите“.
Ако говорим за така модерните хранителни режими днес, които изключват от менюто на най-малките храни, които съдържат захар, бяло брашно или пък сладки газирани напитки, Ганев подчертава, че децата трябва да имат алтернатива. Друго важно е с развитието на детето да му се обяснява, защо тези неща не са полезни на разбираем за него език.
„Родителят трябва да е наясно, че не може изцяло да контролира средата на децата, като например в детската градина или училище. Затова трябва да се упражнява една определена гъвкавост. Ако говорим за храна, сложете полезна алтернатива в чантата на детето, когато го изпращате на училище“.
Психологът обяснява, че във възпитанието на децата трябва да има умереност и плавност, защото всяка форма на крайност обикновено дава негативни резултати. Друг важен аспект е примерът, който дават родителите.
„Ако родителите имат негативни навици, не може да очакват децата им да си лишени от такива“.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...