"Сестринството е заложено вътре мен. Растях в среда с болен баща, който беше летец, но с времето остана слепец. Това сякаш засили моето усещане за състрадание към хората. Много пъти съм се чувствала като ангел за хората, така са ме наричали често мои пациенти.
Образованието, което получих през години ми даде възможност да помагам на ниво. Висшият пилотаж го срещнах когато влязох в реанимацията и видях хора със спряно дишане. Тези очи никога не се забравят. Това са очи, които отново са пълни с живот и надежда".
Според Ваня Георгиева това, което трябва да се надгражда и допълва в професията са много нормативни документи, с които да се постигне обществено признание на професионалистите по здравни грижи.
Време е за т. нар. частна практика, която съществува в целия медицински свят. Дори и при най-перфектно направената операция, пациентът има потребности от продължаващи грижи и мястото на специалистите вече е в дома на този пациент.
Милосърдието започва да липсва, защото медицината се развива технически. Въвеждането на новите технологии и практики могат да дехуманизират професията, казва Ваня Георгиева и признава,че недостига на специалисти по здравни грижи се компенсира с автоматизирани системи.
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..