Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да направиш дар за дарбата на друг

Снимка: azbuki.bg

Да превърне дарбата си в дар за децата. Такава цел си поставя Радка Чамова, която рисува, непрофесионално, за удоволствие. Повечето си картини е давала като подарък.

До деня, в който чува историята на пловдивското музикално училище „Любен Каравелов“, в което някои от децата нямат музикални инструменти, с които да развиват талантите си. Тогава Радка Чамова решава, че чрез дарбата си, ще успее да събере пари и да направи дар за децата.

Идеята за каузата възниква преди време, докато слуша вдъхновяващите истории за това как децата се учат да свирят на автентични български музикални инструменти от съвсем малки там - гъдулка, тамбура, гайда, знаят всички български обичаи и танцуват народни танци.

Отдадените преподаватели възпитават отговорни млади българчета, които имат самосъзнание за работа в група - всяко от тях знае, че ако не се подготви добре, ще провали представянето на всички. Неспирната активност на училищната управа дава възможност на тези даровити деца да се изявяват на фестивали и да трупат важен за тяхното развитие опит. 

Семейството не на всяко дете обаче има средствата да закупи добър музикален инструмент и да финансира участието във фестивали, например. Разходите са неизменна част от развитието на един талант, но уви, понякога са непосилни.

Някои от децата остават вкъщи, вместо да са на участия с връстниците си и практикуват много по-малко уменията си. Затова Радка иска да създаде радост на поне две или три от най-нуждаещите се. Защото при формирането на увереността и вярата в пътя, по който вървят, етапът с нужда от най-много подкрепа е именно началото.

Прави търг, на който продава изкуството, за да осигури щастие на децата, които нямат собствени музикални инструменти. Прави го, защото вярва в тях. Води се от мисълта, че светът на децата ще бъде такъв, какъвто ние сега го изградим. Така че, ако искаме те да имат светло бъдеще, създаването му зависи от нашите действия днес и сега.

Чуйте цялата история в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06