Ситопечатът е една вечна техника, с която се постига съвършенство от цветове. Според различни изследвания тя започва да се използва още през 9-10 в. пр. Н.е. в Китай. Създаването на изображения е било изкуство, което се е предавало от поколение на поколение, а майсторите, владеещи тази техника, са били с висок статус в обществото
В съвремието ситопечатът навлиза масово в края на 19 в. и началото на 20 в., паралелно в САЩ и Англия. Надежда разказва, че нейният бум е по време на Първата и Втората световна война, когато слоганите под формата на флагчета, плакати и брошури, са се печатали по този начин.
През 40 г. в САЩ се появява терминът сериграфия – арт наименуванието на техниката. Един от символите на поп арта например – портретът на Мерилин Монро от Анди Уорхол е създаден по този начин. Сериграфиите са отпечатани в десет цветови комбинации, като по този начин Уорхол показва, че един и същи образ в различен цвят има съвсем различно въздействие върху зрителя.
Как го е постигнал? Той е направил един шаблон по снимка на Мерилин от филма “Ниагара“, след това е слагал различно мастило при всяко следващо отпечатване и по този начин се получава това многообразие от цветове.
Надежда разказва, че сега, ситопечатът е навсякъде около нас – от изображенията на тениските ни, до надписите на копчетата на дистанционното за телевизора вкъщи.
Не е необходимо да можем да рисуваш, за да практикуваш, нужно е обаче да знаем кои са основните стъпки. За да ги научите, чуйте интервюто…
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..
Българската национална филмотека за четвърта поредна година се присъединява към "Сезон на класическия филм", с излъчването на дигитално реставрираната кино творба на режисьора Рангел Вълчанов "Слънцето и сянката" (1962 г.). “Това е един много голям международен проект, в който българското кино участва с филми от своята съкровищница, които чрез..
Прекрасната българска певица и преподавател Румяна Коцева разказа в преданавето "Радиокафе“ за поредицата от концерти, озаглавени "Вечните коледни песни на български език“, които осъществява съвместно с музикантите от “Симфониета“ Шумен, под диригентството на Маестро Славил Димитров. Преди време в своя пети самостоятелен албум тя събра точно..
За втора поредна година в столичното село Лозен ще се проведе Коледният фестивал "Люта Коледа във фермата". Събитието Sofia Chilli Fest ще се проведе на 7, 8, 14 и 15 декември. “Първият фестивал беше много успешен и много трудоемък, защото тогава трябваше да се преборим с преобразуването на тази трансформация от летен към зимен сезон и да преобразуваме..