Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С учебните постулати на преподаватели като проф. Соня Тончева

Българските медицински сестри се подготвят в много добра школа

Проф. Соня Тончева
Снимка: Архив, Радио Шумен

Проф. Соня Тончева емблема в българското сестринство. Тя е отдадена на професията на академично ниво.
"Това е кауза за мен, защото съм се насочила към историята на сестринството, която е голям урок за младото поколение. Имам виждания, които са насочени към управлението на здравните грижи и ролята на сестрата в извънболничната помощ" - признава проф. Тончева, която е директор на шуменския филиал на Медицинския университет във Варна. Нейното убеждение е, че висшето образование е урок за живота. Много грижи полагаме за нашите студенти те да израснат като професионалисти, но и да приемат предизвикателствата на живота. Има система за качество, която е достъпна за работодателите.

Смята, че в съсловието на специалистите по здравни грижи трябва да има лидери, които да правят политики, да определят приоритетите в развитието, така че  българските сестри да имат самочувствието,че са част от съвременното сестринство. Стратегическата цел за задържани на сестрите и акушерките в нашата страна включва комплексен подход - работодателите трябва да остойностяват труда, държавата трябва да мисли за достойно заплащане на специалистите и политики за издигане на имиджа на съсловието.
"Смятам, че обществото е в дълг към хората, избрали да се посветят на грижата за здравето ". Примери за това са обидното поведение и посегателствата над здравни специалисти.
Проф. Тончева се дипломира като детска медицинска сестра, но нейната експертиза не е в клиничната практика, а в обучението.
"В многото проблеми, които се случваха в развитието на образованието, специалността детска медицинска сестра отпадна, защото идеята е да се получава базова подготовка, която да дава възможност за тясна специализация. Така се създадоха известни пропуски, защото не всички сестри, които отиват в детското здравеопазване са достатъчно подготвени. Разчита се на това, че ще придобият опит и знание в практиката. Необходимо е надграждащо обучение, защото детето не е умален вариант на възрастен човек. Има много физически и психически промени, за които трябва адекватна грижа."
Проф. Соня Тончева е сред привържениците на идеята за автономни сестрински практики като държавна политика. Тази потребност я има в момента, но е реализирана като черен пазар, твърди проф. Тончева. Един пациент, който се изписва от болницата след седмия ден, но е с нарушена автономия, има нужда от медицинско обслужване в дома. Създаването на сестрински практики, създава комфорта на пациентите. Това може да се случи с ясни критерии, по които да бъде поканена медицинска сестра да се грижи при домашни условия за пациента.
 "Доволна съм, че промените в Закона за здравето ще утвърдят такава възможност, защото един пациент има нужда не само от лекарска намеса, но и от интегрирани грижи."
Чуйте целия разговор с проф. Соня Тончева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51