През 1937 г. радиопредавателната станция “Вакарел” започва излъчване на “Радио София”. Сигналът е достатъчен да покрие изцяло територията на България, както и половин Европа. Показателен е фактът, че преди Втората световна война, ефирът на “Радио София” е достигал до Берлин.
Първоначалната мощност на радиопредавателя към станцията съдържа мощност от 100 KW (киловата) на средни вълни. Излъчванията от радиопредавателя на Telefunken са продължили до края на 70-те години на миналия век.
Впоследствие, през 80-те години и 2001 г., поради промяна в технологичните изисквания, са монтирани български и руски предаватели, с по-ниска мощност. Те осигуряват излъчване на дълги вълни.
В края на 2014 г. радиопредавателният център “Вакарел” окончателно спира своето излъчване. “Предавателят Telefunken оцелява до средата на 90-те години, когато правят предложение за доставка на чисто нов предавател напълно безплатно, като целта е да се запази оригиналният от 1937 г., който е уникат. За съжаление, тогавашното ръководство не приема предложението и предавателят е нарязан за скрап”, разказва Владимир Рангелов - старши мениджър от екипа на БТК, отговарящ за предлаганите радио и телевизионните услуги на дружеството.
Запазени антени от този тип в Европа има само три. Единствената действаща и най-висока е в Унгария, с височина от 314 метра. Втора е радиомачтата във Вакарел със споменатите 215 метра - тя е единствената запазена в оригиналния си вид и на автентичното си място. Третата е в Ирландия и се издига на 100 метра. Тя е собственост на BBC. Рисковото при експлоатацията на подобен тип обекти е износването на метала, конструкцията на антената и металните обтяжки.
През декември 2019 г., имотът от 100 декара, с прилежащите към него Радиопредавателна станция “Вакарел” и 215-метрова антена, е продаден на българска фирма за разработване и продажба на продукти за защита на банкови карти и финансова сигурност. Имотът привлича компанията с близкото си разположение до София, както и с факта, че в това пространство дълги години е предавана информация.
Според управителя и IT директор на компанията Камен Несторов, това са предпоставки за бъдещето на историческия за българското радио комплекс. Несторов определя мястото, като подходящо за работа и живот на IT млади специалисти и техните семейства. По думите му при смяната на собствеността, имотът, включващ бившата радиопредавателна станция “Вакарел”, се е намирал в сравнително тежко състояние.
Подобна е историята на унгарската антена - по-високият брат на тази до Вакарел. В резултат от решение на държавата, през 80-те години унгарското съоръжение е трябвало да бъде разрушено. Обществото в страната обаче излиза на протест с призив за запазване на историческия обект.
В крайна сметка целта на хората е постигната. Унгарската антена съществува и до днес и намира своето техническо приложение в бита на хората. В момента тя излъчва на честота 135 килохерца на дълги вълни и цифрови управляващи сигнали. С тях се включва улично осветление, може да се сменят режими на електромери. В други страни, като Швеция - подобни радиопредавателни центрове се запазват и функционират и като музеи, с целите си антенни системи.
Какво ще се случи с прочутата в цяла Европа антена към бившата радиопредавателна антена, предстои да разберем.
Чуйте цялата история в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..