Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС прие измененията в правилника за дейността си

Снимка: sofia.bg

Столичният общински съвет прие измененията и допълненията в Правилника за организацията и дейността на Съвета. Това става след взаимни обвинения, отхвърлени предложения на опозицията и няколкочасова дискусия.

Според управляващото мнозинство, новият правилник гарантира повече прозрачност, яснота в процедурите и контрол върху работата на районните кметове, като питания към тях по време на заседание на общинския съвет.

Още в началото на процедурата по обсъждане на доклада, председателят на групата на „Демократична България“ в СОС Методи Лалов поиска той да бъде отложен и неговото разглеждане и гласуване да се случи на извънредна сесия. Това не бе прието, а Лалов каза, че времето за разглеждане на докладите преди включването им в дадена сесия на Съвета и в комисии е твърде малко.

Независимият общински съветник Борис Бонев, който между другото е и вносител на новия правилник, се съгласи с Методи Лалов. Бонев дори посочи, че разглеждането на доклада за правилника в работната група и комисиите към СОС, коренно са изменили някои от първоначалните намерения и няма да го подкрепи.

От предложените в зала днес промени в правилника, които бяха над 20, бяха приети единствено тези на Карлос Контрера от ВМРО и Ботьо Ботев от ГЕРБ. 

Ботьо Ботев от ГЕРБ отправи предложението съхранението на протоколите от заседанията на постоянните комисии към СОС да не се случва в деловодството на Съвета, а в архива на Столичната община. 

СОС вече има нов правилник за дейността си, който макар и не единодушно, бе приет с 32 гласа „за“, 10 „против“ и 4 „въздържал се“.

Повече по темата в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Кюстендил

Неприетият държавен бюджет бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:34

Ще бъде ли създадено общинско предприятие "Софийски улици"?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 07.02.25 в 09:41

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..

публикувано на 07.02.25 в 07:35

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20