Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разви street art в София

„There is Light“ с участието на Nasimo
Снимка: Urban Creatures
София се оказва една от европейските столици с много добре развито street art (в превод: улично изкуство). Чужденците се впечатляват от високото ниво на художественост на българските стенописи, които показват добре развита графити култура.
Първите графити в София се появяват в средата на 90-те години, като говорим за начало на по-скоро класическите графити - Нюйоркските графити, тези в които е важен стилът и буквите.

Кога в България графитите минават в ниво стенопис? Това е около 2010 - 2011 г. с първите стенописи на "140 идеи".

"Съвсем в началото тръгват от Зона Б-5 и там някъде много добре пасват, заради странната архитектура на квартала", разказва културологът Цветан Бизев, един от основателите на Sofia Graffiti Tour.

Всяка стъпка от развитието на графити културата в София е детайлно разказана в увлекателна и динамична история, която стига до наши дни. Това, че градът е така изрисуван, впечатлява изключително много чужденците, които посещават столицата. Разкриват се стенописи и street art, който се заиграва със средата.

“Впечатлява ги това, че реално стенописите тук са на много високо ниво. Мислейки за София, не са мислили за нещо алтернативно и graffiti street art. Сега обаче все повече този имидж започва да се създава”, допълва Цветан Бизев.

Проектите на Visionary много често третират социални теми - бежанци, толерантност, екология. В експресията си артистите боравят и преплитат различни видове изкуство - графити, съвременен танц, поезия, 3D mapping и т.н.
Дали може градското пространство да служи за пропаганда - да, дори точно така се заражда street art-а”, обяснява Деляна Ангелова - един от основателите и проектен мениджър на Фондация Visionary. “Това е платното, на което хората са засягали темите на деня и са ги доразвивали и са ги превръщали в начин на промяна”, допълва тя.
“Има рисувачи - хора, които предават реалността, но има и художници, които създават реалността. Именно това създаване на друга, различна реалност, е най-сложно. Това да си многопластов, дълбок. Да не се бориш със самия процес на рисуване, а с процесите, които протичат в главата ти”, допълва Ясен Гешев - основател на организацията Urban Creatures - платформа за промяна на градската среда.  

Цялата история на развитието на графити културата в София, чуйте в репортажа на Антония Руменова и Боян Бочев в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17