Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разви street art в София

„There is Light“ с участието на Nasimo
Снимка: Urban Creatures
София се оказва една от европейските столици с много добре развито street art (в превод: улично изкуство). Чужденците се впечатляват от високото ниво на художественост на българските стенописи, които показват добре развита графити култура.
Първите графити в София се появяват в средата на 90-те години, като говорим за начало на по-скоро класическите графити - Нюйоркските графити, тези в които е важен стилът и буквите.

Кога в България графитите минават в ниво стенопис? Това е около 2010 - 2011 г. с първите стенописи на "140 идеи".

"Съвсем в началото тръгват от Зона Б-5 и там някъде много добре пасват, заради странната архитектура на квартала", разказва културологът Цветан Бизев, един от основателите на Sofia Graffiti Tour.

Всяка стъпка от развитието на графити културата в София е детайлно разказана в увлекателна и динамична история, която стига до наши дни. Това, че градът е така изрисуван, впечатлява изключително много чужденците, които посещават столицата. Разкриват се стенописи и street art, който се заиграва със средата.

“Впечатлява ги това, че реално стенописите тук са на много високо ниво. Мислейки за София, не са мислили за нещо алтернативно и graffiti street art. Сега обаче все повече този имидж започва да се създава”, допълва Цветан Бизев.

Проектите на Visionary много често третират социални теми - бежанци, толерантност, екология. В експресията си артистите боравят и преплитат различни видове изкуство - графити, съвременен танц, поезия, 3D mapping и т.н.
Дали може градското пространство да служи за пропаганда - да, дори точно така се заражда street art-а”, обяснява Деляна Ангелова - един от основателите и проектен мениджър на Фондация Visionary. “Това е платното, на което хората са засягали темите на деня и са ги доразвивали и са ги превръщали в начин на промяна”, допълва тя.
“Има рисувачи - хора, които предават реалността, но има и художници, които създават реалността. Именно това създаване на друга, различна реалност, е най-сложно. Това да си многопластов, дълбок. Да не се бориш със самия процес на рисуване, а с процесите, които протичат в главата ти”, допълва Ясен Гешев - основател на организацията Urban Creatures - платформа за промяна на градската среда.  

Цялата история на развитието на графити културата в София, чуйте в репортажа на Антония Руменова и Боян Бочев в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45

Защо в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге обучават ученици и от Столичната община?

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е най-голямата в Софийска област. Това е иновативно училище с най-съвременното оборудване за различните професионални направления, в които обучава ученици дори от столицата. "Привличаме млади хора с материалната база, която имаме в момента, и - разбира се – с базата, която доразвиваме, с Центъра за..

публикувано на 04.10.24 в 17:45