Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Код Строител:

Инж. Йордан Николов: Нужна е приоритетна помощ за строителството заради Covid-19

Снимка: Ани Петрова, БНР
Инвестицията в строителни дейности трябва да е приоритетна в плановете на правителството за възстановяване на последствията от Covid-19.

Това се налага, “защото в публикувания интегриран план в областта на енергетиката и климата на България за 2021 - 2030 г. се предвижда 49% намаляване на емисиите до 2030 г. в сравнение с 1990 г.", казва инж. Йордан Николов - председател на секция “Изолации” към камарата на строителите в България и изпълнителен директор на Сдружение “Българска асоциация за изолации в строителството”.

Според същия план е предвидено да се постигне само 19.8% енергийно обновяване на съществуващия сграден фонд до 2050 г. Целта до 2030 г. е да се обновят едва 7.9%, а ЕС планира въглеродно неутрална икономика до 2050 г. Предвидените средства за зелено възобновяване на ЕС биха могли да подпомогнат финансово този процес, допълва той.

Очевидно нашият интегриран план не е финансово осигурен, затова нашите амбиции и цели не са достатъчно високи, а тези програми за зелено възстановяване биха могли да подпомогнат промяната и обновяването на сградния фонд в България, който в момента е над 90% от най-ниско ниво на енергопотребление.

Според инж. Николов европейската зелена сделка признава, че строителният стълб е ключов стълб за икономическия растеж. Сградният фонд на целия Европейски съюз се нуждае от широко обновяване, за да осигури здравословни и достъпни условия на живот и труд, и да се бори с изменението на климата. 

За да се постигнат тези цели на ЕС, нивата на енергийно обновяване практически трябва да се утроят, казва още инж. Николов.
Към момента средният процент на енергийно обновяване в ЕС е около 1%.

Чуйте цялото интервю на Анелия Торошанова с инж. Йордан Николов в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03