Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Умо помага на децата да разберат своите емоции чрез приказки и предизвикателства

Образователни видео епизоди, които помагат на децата да развият своята  социално-емоционална интелигентност, представя актрисата Юлия Коларова. Епизодите са написани по Детските приказки за емоциите и чувствата на funtazia.bg.

Главен герой в клипчетата е Професор Умо - всестранно развит, смешен учен-елф по щурология и други науки, който обикаля из целия свят и събира истории и загадки. Проф. Умо развежда децата из четирите кралства на емоциите и отправя към тях различни предизвикателства. 

Куклата Професор е изработена от испанския майстор Los Titeres del Cerro.

Пилотният епизод е вече в мрежата. Гневът е щрихиран в първата серия и е изобразен като вулкан.

“Той избухва, както често избухваме и ние, ставаме червени и се появява нашият приятел яростта” - казва Юлия Коларова. “Кукленият театър е един от най-старите начини да подхранваме въображението, да вдъхновяваме, да учим.”

Познавайки емоциите си, можем да бъдем по-успешни, по-лесно да разрешаваме конфликтите си. Това се отнася и за децата, те са по-емпатични, по-добри ученици, убедена е актрисата.

Проектът е подкрепен от програмата “Солидарност в културата” на Столичната община.

Създател на FUNтазия е Полина Коцева. Тя казва, че социално-емоционалната интелигентност е способността да бъдеш разумен с чувствата си.

В сайта на организацията eqbulgaria.com има над 200 безплатни материали, които могат да бъдат употребявани в учебна и в семейна среда, като за тях има подробни инструкции.

“Крайният продукт на емоционалната интелигентност е управлението на отношенията по между ни”, казва Полина Коцева и допълва, че е важно тази тематика да достигне до повече деца и до техните родители. Отделно е необходимо и учителите да разберат какво могат да пoдкрепят в учебна среда.

“Навсякъде, където изпитваме емоция, се развиваме социално-емоционално. Въпросът е как регулираме тази емоция.”

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35