Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СОС обсъжда два проекта за промени в Наредбата за организация на движението

Снимка: sofia.bg

Два проекта за изменение на Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община се дискутират от комисиите към Столичния общински съвет през тази седмица.

Едното предложение е на независимия общински съветник Борис Бонев, в което той посочва, че иска да реформира сега прилаганите подходи за паркиране в града и работата на Центъра за градска мобилност.

Другото предложение е на група общински съветници от управляващото мнозинство и се отнася към разширяването на обхвата на „синята“ и „зелената“ зона в София и промяна в работното време от септември.

Въпросите с организирането на паркирането в столицата и ограничаването на превозните средства в централната градска част, отдавна са обект на дискусии от Столичния общински съвет и то не от този или от предходния мандат.

Според независимия общински съветник Борис Бонев, досега управлението показва, че не желае да реши тези проблеми, а само говори за тях, без да представи решения и единствените изменения, които се правят през годините в Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община, са свързани с механичното отразяване на увеличаването на „синята“ или „зелената“ зона в столичните райони.

Затова Бонев предлага съвсем нови текстове в документа, които да доведат до работещи практики, които повишават контрола и водят до промяна в работата на Центъра за градска мобилност, свързана с дигитализиране на услугите.

В доклада си Бонев откроява също това, че трябва да се премахне служебният абонамент за институциите в централната градска част, където така или иначе има концентрация на линии от градския транспорт, а сега на практика столичани са ощетени с 40-50 паркоместа.

Борис Бонев предлага също да се забрани движението на каруци в града, за което от години не се предприема нищо. Неговите противници, поне като вносители на другия доклад за промяна на Наредбата за организация на движението, коментираха, че това трябва да бъде решено много внимателно и да се изчистят всякакви възможни пропуски, като не е изключено темата да бъде повдигната отново през есента, когато СОС възобнови работата си след лятната ваканция.

Засега докладът на Борис Бонев не среща подкрепа при гласуване в общинските комисии. За разлика от този на управляващото мнозинство, в който се предвиждат изменения в зоните за платено паркиране. „Синята“ зона ще бъде разширена в някои централни райони, а „зелена“ зона ще бъде въведена в кварталите „Иван Вазов“ и „Яворов“.

И двата доклада за изменение на Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община ще бъдат разгледани само веднъж от комисиите към СОС, за да може да се гласуват на предстоящото заседание на 23 юли, последно за съветниците, преди излизането им в лятна ваканция.

Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00