Голяма част от хотелите по родното Черноморие уверяват, че проблем със сигурността няма, а празните плажове от средата на юни вече се радват на множество посетители. Както се оказа през последните седмици, Гърция продължава да бъде една от най-желаните дестинации, поради доброто обслужване и близостта си до нашата родина. Ще претърпи ли загуби тази година туризмът у нас?
„Аз съм в постоянен контакт с туроператори и туристи от всички краища на Европа. За съжаление трябва да кажем, че има отменени резервации, но те са в по-голямата си част от Западна Европа. Хората искат да дойдат на почивка, но полетните програми са силно намалени и туроператорите анулират без съгласие на клиентите – това се жалват български хотелиери. В Русия също губят надежда, че може да имат летен сезон в България. Шансът е това да стане през август, но не е сигурно. Великобритания постави България в списък, в който техните граждани при завръщането си трябва да излязат в карантина, в резултат на това се анулираха полети. В момента основно хотелиерите разчитат на български и румънски туристи. Добрата новина е, че националният въздушен превозвач на Полша започна голяма и безпрецедентна офанзива към българското море,“ сподели пред радио София Руслан Йорданов, собственик на Национална информационна агенция „БГ туризъм“
Ако все пак имате резерви към почивките в морските курорти, планините в България предлагат пространство, чист въздух и зеленина, които не само помагат на имунната система, но и вдъхновяват.
„Има и много алтернативи за видове туризъм и тук ще отделя специално място на културния, защото според мен той е духът на страната ни. Като страна с хилядолетна история и наследство, оставено от древни цивилизации, България има какво да предложи на своите гости, които имат интереси в областта на историята, културата, етнографията, религията, архитектурата и изкуството. Има уникални археологически открития - древни селищни могили от епохата на неолита, тракийски светилища и гробници, останки от римски градове, византийски и средновековни крепости, архитектурни резервати, етнографски комплекси, църкви и манастири, текета и много други. Регистрирани са около 40 000 исторически паметници (7 от които в Списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство), 36 културни резервата, 160 манастира, около 330 музея и галерии.“, коментира още Йорданов
Експерти смятат, че загуби за туризма и бизнеса са неизбежни, но кризата може да се преодолее с много работа и стратегически решения за бъдещето от страна на българските хотелиери и ресторантьори.
„Много трудно е за хотелите и заведенията днес, които са отворили да работят – инвестирали са средства за сезона, а се оказва, че един ден дискотеките и нощните заведения се затварят, на другия ден се отварят, ограничават се сватбените тържества. Тази неяснота затруднява туристическия бранш и провеждането на събития – конферентни, спортни, културни. Аз лично виждам един огромен хаос в заповедите на здравното министерство. Моят призив към туристите е това лято да си подарят здраве, а не просто почивка. Да използват ваканцията като превенция – препоръката ми е това да направят в България, да се възстановят чисто физически и психически, да се вдъхновят за нови възможности“, каза още Руслан Йорданов
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..