Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сватби по време на пандемия - има ги, но са голяма рядкост

Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества

| обновено на 17.07.20 в 12:15
Снимка: БГНЕС
В една от любимите ритуални зали в София - тази в "Красно село", сватбеният сезон е в разгара си, но в ситуация на извънредна епидемична обстановка.

Изискването на кмета на София Йорданка Фандъкова, само 50% от обема на ритуалните зали да бъдат заети от хора, означава на сватбите да присъстват само 30 души, заедно с младоженците, техните фотографи и гости.

“Обикновено младите хора са по-толерантни, защото виждат по-важното, а то е, че трябва да сключат брак”, казва София Андонова, длъжностно лице в обредния дом в парк "Хиподрума", която през годините е събрала множество двойки в граждански брачен съюз.
Повечето млади двойки обаче искат да присъстват и възрастните им баби и дядовци, които могат да бъдат там, но с маска и спазвайки дистанция.

Отлагането на сватбата оказва влияние и върху бъдещото семейство. “Много зависи от настройката на самите младоженци”, казва Радостина Митова, която е сватбен агент с дългогодишен опит в организирането на мащабни събития в столицата.

Тя даде пример със сватба за 120 души, която е трябвало да бъде на 14 март, но след извънредното положение, сватбата не може да се осъществи и в края на краищата бъдещото семейство подписва без да прави голямо тържество, а от този паметен ден остава един не много приятен спомен.

Сватбените агенти и фотографите преди няколко дни излязоха на мълчалив протест заради поредната промяна в мерките срещу Covid-19. 
Вече четвърти месец работещите в бранша са с почти никакви доходи. Повечето младоженци отменят тържествата си за след година, което води до голяма несигурност и липса на работа за хората в бранша. 


Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества. Много фирми търпят загуби, магазини фалират. 
“Общо взето целият бранш е засегнат. Знаете, че за организиране на едно такова събитие, са включени много участници - ресторанти, фотографи, магазини за сватбени дрехи и аксесоари. Всички те казват, че изключително зле се отразява ситуацията на техните приходи и продажби.

Дори има случаи на затворени ресторанти и сватбени магазини, които не могат да издържат на този икономически срив и няма как да балансират, тъй като това е специфичен бранш, който няма откъде да покрие разходите си във време, в което не се организират такива събития или са толкова ограничени, че не могат по никакъв начин да покрият разходите си, казва Славена Сулева, която e част от платформа за организиране на сватби.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Божидар Иванов, ФБ/Владая

Теч на вода съсипа улица във Владая, трябват половин милион за ремонт

Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи: "Напоследък заприличваме на Венеция , изключая архитектурата, но на канали го докарваме. Остава..

публикувано на 02.07.25 в 09:45

В София - 30°, едва ли ще вали

Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..

публикувано на 02.07.25 в 07:20

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07