Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

PCR тестовете - задължителни, но не безплатни

За безплатен PCR тест трябва да обикаляте кабинетите, предупреждава д-р Ира Маркова

Все повече PCR тестове за Covid-19 се правят на ден. Не са малко случаите обаче, когато хората нямат възможност или желание да си направят PCR тест. 

Млада жена с малко дете проявява симптоми на коронавирус - има хрема, общо неразположение, кашлица и температура. Спазвайки реда, се свързва с личния си лекар, но никой не изисква от нея да си направи тест за коронавирус. След преглед при личния лекар, остават вкъщи, а след това се връща на работа, а детето в детската градина.

За да е сигурна, че не е заразоносител, жената има само една възможност - сама да си плати PCR теста. “Изобщо не е споменаван коронавирус и не е поставяна никаква диагноза, и си тръгнахме с препоръка за три дни домашно лечение”, казва тя.

Оказва се, че когато човек или цяло семейство, има симптоми на Covid-19, но няма финансовата възможност да си плати тест, не е ясно какво се прави, защото този проблем не е решен като пътека от НЗОК. Няма алгоритъм на действие, при който да се поемат тестовете.

За да се поеме от НЗОК тестът за коронавирус, трябва да има издадено направление от личния лекар за инфекционист, т.е. лекар в кабинет, и потенциално заразният пациент трябва веднъж да се среща с личния си лекар, а след това да се сблъсква с още болни, докато се срещне с инфекционист, защото те не работят в стерилна среда, а са в кабинет в болница, където има още много болни.

“Доказа се, че контактите между хората носи по-голяма заболеваемост”, казва д-р Ира Маркова - семеен личен лекар с над 35 години опит.
Според лекарката обаче тестовете не трябва да бъдат безплатни, защото много хора биха тръгнали да си правят тестове, без да има основание за това.

Освен това д-р Маркова казва, че много малко хора при коронавирус, трябва да се насочват към личните лекари. “Мястото на личния лекар е повече в профилактиката и лечението, а не в епидемиологията. Личният лекар не може да се товари със социални неща. Социалното министерство решава как ще заплати скъпите тестове на социално слабите. Трябва да има правила”, категорична е д-р Маркова.

Според РЗИ се правят PCR тестове на потвърдени случаи, които подлежат на задължителна изолация/лечение в домашни условия за 14 дни (карантината се прекратява при отрицателен PCR).Тест се прави и на контактни лица, но след епидемиологична преценка и оценка на риска от разпространение на вируса в организирани колективи, лечебни заведения, трудови колективи и др. Вземането на проба се прави в домовете, в колективите или в базата на СРЗИ, според възможностите.

При положителен резултат, лицето се уведомява за резултата, прави се епидемиологично проучване и следва 14-дневна карантина на потвърдения случай и контактните.

От РЗИ потвърдиха, че ако някой има съмнение за Covid-19, но няма финансова възможност да си направи тест, може да се изследва след консултация с личния лекар, като се насочва към болница, където се провежда изследването и тестът е безплатен.

Всички останали, които правят тест по желание, трябва да го заплатят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05