Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

PCR тестовете - задължителни, но не безплатни

За безплатен PCR тест трябва да обикаляте кабинетите, предупреждава д-р Ира Маркова

Все повече PCR тестове за Covid-19 се правят на ден. Не са малко случаите обаче, когато хората нямат възможност или желание да си направят PCR тест. 

Млада жена с малко дете проявява симптоми на коронавирус - има хрема, общо неразположение, кашлица и температура. Спазвайки реда, се свързва с личния си лекар, но никой не изисква от нея да си направи тест за коронавирус. След преглед при личния лекар, остават вкъщи, а след това се връща на работа, а детето в детската градина.

За да е сигурна, че не е заразоносител, жената има само една възможност - сама да си плати PCR теста. “Изобщо не е споменаван коронавирус и не е поставяна никаква диагноза, и си тръгнахме с препоръка за три дни домашно лечение”, казва тя.

Оказва се, че когато човек или цяло семейство, има симптоми на Covid-19, но няма финансовата възможност да си плати тест, не е ясно какво се прави, защото този проблем не е решен като пътека от НЗОК. Няма алгоритъм на действие, при който да се поемат тестовете.

За да се поеме от НЗОК тестът за коронавирус, трябва да има издадено направление от личния лекар за инфекционист, т.е. лекар в кабинет, и потенциално заразният пациент трябва веднъж да се среща с личния си лекар, а след това да се сблъсква с още болни, докато се срещне с инфекционист, защото те не работят в стерилна среда, а са в кабинет в болница, където има още много болни.

“Доказа се, че контактите между хората носи по-голяма заболеваемост”, казва д-р Ира Маркова - семеен личен лекар с над 35 години опит.
Според лекарката обаче тестовете не трябва да бъдат безплатни, защото много хора биха тръгнали да си правят тестове, без да има основание за това.

Освен това д-р Маркова казва, че много малко хора при коронавирус, трябва да се насочват към личните лекари. “Мястото на личния лекар е повече в профилактиката и лечението, а не в епидемиологията. Личният лекар не може да се товари със социални неща. Социалното министерство решава как ще заплати скъпите тестове на социално слабите. Трябва да има правила”, категорична е д-р Маркова.

Според РЗИ се правят PCR тестове на потвърдени случаи, които подлежат на задължителна изолация/лечение в домашни условия за 14 дни (карантината се прекратява при отрицателен PCR).Тест се прави и на контактни лица, но след епидемиологична преценка и оценка на риска от разпространение на вируса в организирани колективи, лечебни заведения, трудови колективи и др. Вземането на проба се прави в домовете, в колективите или в базата на СРЗИ, според възможностите.

При положителен резултат, лицето се уведомява за резултата, прави се епидемиологично проучване и следва 14-дневна карантина на потвърдения случай и контактните.

От РЗИ потвърдиха, че ако някой има съмнение за Covid-19, но няма финансова възможност да си направи тест, може да се изследва след консултация с личния лекар, като се насочва към болница, където се провежда изследването и тестът е безплатен.

Всички останали, които правят тест по желание, трябва да го заплатят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17