Паметникът на Царя Освободител, който „гледа“ сградата на Народното събрание, е сред най-величествените и художествени паметници не само в София, а и в цяла България. Издигнат е в чест на Освобождението на България (1878 г.) в израз на признателността на българския народ към руския народ в лицето на император Александър II и като символ на българската свобода.
Инициативата датира от 1898 г., разказа в ефира на Радио София Здравко Петров, който е урбаност и създател на проекта „Исторически маршрути“. Идеята на Поборническо-опълченската организация в София е подкрепена от обществен комитет с участието на бележити личности като майор Христо Попов, художника Ивен Мърквичка, арх. Никола Лазаров.
За издигането на паметника е изготвена специална, детайлна програма с редица изисквания за сюжетите и фигурите и през 1900 година е обявен международен конкурс. Дори е била изготвена книжка на френски език, за да може участниците да се запознаят с историята.
В конкурса се включват скулптори от 13 страни с десетки проекти. Те трябвало да се представят с макети в мащаб 1:6.
Спечелва го италианският скулптор Арналдо Дзоки.
Основният камък е положен на 23 април 1901 г. в присъствието на Княз Фердинанд I. Работата на паметника завършва на 15 септември 1903-та, а официалното откриване е на 30 август 1907 г.
През 2012-2013 г. паметникът беше изцяло реставриран.
Чуйте разговора на Константин Лавсов със Здравко Петров.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..