"Вдъхновението и надеждата са в основата на промяната на човешкото мислене. Платформата представя различни истории на хора, които променят света около себе си, които правят България едно по-хубаво място. Черпим вдъхновение от добрите примери около нас, защото те са навсякъде. Човек трябва да им обръща внимание. Могат да бъдат както в една ромска махала, където деца организираха благотворителен турнир в помощ на болно дете, така може да бъде и един израснал в институции младеж, който сега се грижи за бездомни животни,“ сподели пред Радио София спортният мениджър и социален предприемач Виктор Кирков, създател на платформата.
Идеята за създаване на InspireHope.Space се заражда като продължение на спортната социална инициативата "Отбор на надеждата", която за своите 9 години успява да преобрази живота на стотици младежи в неравностойно положение. Футболният тим, ръководен от Виктор Кирков, продължава да дава възможност за нов старт и реални шансове за успешна кариера и щастлив живот на мнозина нуждаещи се от подкрепа.
"В тази си съзидателна дейност футболният отбор привлече хиляди съмишленици със същата кауза в личния си свят и в нашата обща реалност. Разчитаме да станем общност, която да тръгне към реална и устойчива промяна на обществото. Това, което голяма част от съгражданите ни желаят се случи сега на площада, много трудно би могло да се осъществи, поради ред причини. Хората очакват, че смяната на една власт с друга ще промени изцяло начина им на живот, но това в действителност е доста продължителен процес, който преминава през промяна на мисленето и действията ни. Според мен е необходимо хората да започнат да се трудят по-усилено за общото благо, а не само за собственото си облагодетелстване," коментира още Виктор Кирков.
InspireHope.Space ни запознава със съвременни герои на добротата като фотографа Иван-Александър и съпругата му Стефи, които от началото на пандемията заживяват в село Воден и заедно с местните хора превръщат населеното място в райско кътче, посредством инициативата "Остави се да си Воден".
В платформата откриваме и историята на Александра, която даде надежда на съседите си в Париж по време на кризата с Covid-19, пеейки на терасата с чудно хубав глас. Навлизаме и в интригуващия свят на пътеводителя на Всемирното познание Кръстю Ангелов от село Срем.
Вдъхновяваме се от разказите на баскетболистката Гергана Брънзова, която успя да пребори множествената склероза и албанецът Лео Кадели, създател на фейсбук групата "Приятели, ПОМАГАЙТЕ!", която обединява над 60 хил. съмишленици около безвъзмездната подкрепа между хората.
С нетърпение очакваме и следващите вдъхновяващи истории в InspireHope.Space, платформата, която разказва за доброто, разпространява благите дела и ни показва първите стъпки към промяната на света, за която всички мечтаем.
Чуйте и подробния разказ на Виктор Кирков за новите герои на добротата в интервюто на Луиза Лазарова.
И още за добрите идеи, превърнали се в добри дела около нас, в една анкета за Радио София на Александра Илиева:
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..