Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният турнир по плажен волейбол започва до Панчарево

Турнирът няма да е на морския плаж, а до езерото в Панчарево
Снимка: БФВ, архив

Тази година София става домакин на международния турнир по плажен волейбол, който ще се проведе на новите игрища от световна класа, намиращи се до езерото в Панчарево.

Между 6 и 9 август ще се състоят срещите по плажен волейбол мъже, а от 26 до 29 август - жени.

В събитието ще се включат едни от най-добрите спортисти в света - елитни атлети и олимпийци по плажен волейбол, като Рийд Приди.
Наградният фонд е 25 000 евро.

„Бих искал да променим манталитета на българските състезатели, защото в момента те не са убедени, че могат да си изкарват прехраната само с плажен волейбол. Tренират само 3-4 месеца в годината и не принадлежат към клубове. Ранкингът им е индивидуален. Щастливи сме, че новите игрища като тези в Панчарево се отопляват и това ще позволи на сънародниците ни да тренират целогодишно и да се подготвят качествено за състезанията по плажен волейбол“ – сподели за Радио София президентът на Българска федерация по волейбол Любомир Ганев.

Международният турнир ще се проведе в партньорство с ММС, БФВ и фондация "Европейска столица на спорта" към Столичната община. За съжаление събитието ще се състои без публика (или с редуцирана), поради мерките за сигурност, наложени от пандемичната ситуация.

Атрактивен и запленителен, плажният волейбол е спорт с дългогодишна история, но тепърва набиращ популярност у нас. Най-вероятно е възникнал през 1915 г. на плажа Уайкики в Хавай, когато един член на клуба поставя мрежа на пясъка и инициира спортна среща. През 1920 г. в Санта Моника, Калифорния, е създадена голяма зона за обществен отдих и развлечения, създаваща условия за развитие на летни игри. Появяват се и първите постоянни мрежи по плажове и частни клубове. Първите международни състезания са организирани през 1924 г., а през 1996 г. за първи път плажният волейбол е включен в програмата на олимпийски игри, а именно тези в Атланта, САЩ.

Повечето от ранните мачове по плажен волейбол се играят с отбори от по шест играчи, подобно на класическия волейбол. Концепцията за модерната игра, двама на двама, се приписва на Пол „Пабло“ Джонсън. През лятото на 1930 г., докато чака да се съберат всички играчи за два отбора по шестима, Джонсън решава да опитат само четиримата присъстващи, изигравайки първата модерна среща. Макар че за забавление състезателите продължават да играят по шестици, най-широко разпространената версия на играта и единствената, която се играе професионално, има само двама души в отбор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03