Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международният турнир по плажен волейбол започва до Панчарево

Турнирът няма да е на морския плаж, а до езерото в Панчарево
Снимка: БФВ, архив

Тази година София става домакин на международния турнир по плажен волейбол, който ще се проведе на новите игрища от световна класа, намиращи се до езерото в Панчарево.

Между 6 и 9 август ще се състоят срещите по плажен волейбол мъже, а от 26 до 29 август - жени.

В събитието ще се включат едни от най-добрите спортисти в света - елитни атлети и олимпийци по плажен волейбол, като Рийд Приди.
Наградният фонд е 25 000 евро.

„Бих искал да променим манталитета на българските състезатели, защото в момента те не са убедени, че могат да си изкарват прехраната само с плажен волейбол. Tренират само 3-4 месеца в годината и не принадлежат към клубове. Ранкингът им е индивидуален. Щастливи сме, че новите игрища като тези в Панчарево се отопляват и това ще позволи на сънародниците ни да тренират целогодишно и да се подготвят качествено за състезанията по плажен волейбол“ – сподели за Радио София президентът на Българска федерация по волейбол Любомир Ганев.

Международният турнир ще се проведе в партньорство с ММС, БФВ и фондация "Европейска столица на спорта" към Столичната община. За съжаление събитието ще се състои без публика (или с редуцирана), поради мерките за сигурност, наложени от пандемичната ситуация.

Атрактивен и запленителен, плажният волейбол е спорт с дългогодишна история, но тепърва набиращ популярност у нас. Най-вероятно е възникнал през 1915 г. на плажа Уайкики в Хавай, когато един член на клуба поставя мрежа на пясъка и инициира спортна среща. През 1920 г. в Санта Моника, Калифорния, е създадена голяма зона за обществен отдих и развлечения, създаваща условия за развитие на летни игри. Появяват се и първите постоянни мрежи по плажове и частни клубове. Първите международни състезания са организирани през 1924 г., а през 1996 г. за първи път плажният волейбол е включен в програмата на олимпийски игри, а именно тези в Атланта, САЩ.

Повечето от ранните мачове по плажен волейбол се играят с отбори от по шест играчи, подобно на класическия волейбол. Концепцията за модерната игра, двама на двама, се приписва на Пол „Пабло“ Джонсън. През лятото на 1930 г., докато чака да се съберат всички играчи за два отбора по шестима, Джонсън решава да опитат само четиримата присъстващи, изигравайки първата модерна среща. Макар че за забавление състезателите продължават да играят по шестици, най-широко разпространената версия на играта и единствената, която се играе професионално, има само двама души в отбор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59