Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аквапоника" - как да отглеждаме растения върху аквариума

2
Снимка: loragrowing.com

Дори да нямате голям двор или градина, вече може да се развихрите в градския си апартамент и да отглеждате растения и риби едновременно. Иновативната система, която позволява странното на пръв поглед съжителство се нарича "Аквапоника". В основата ѝ стои изграждането на мини еко система, в която отпадъците, създадени от рибите, се превръщат в ценни хранителни вещества за растенията, които се отглеждат във водата на аквариума им. Те пък от своя страна пречистват водата на рибите, с което се затваря кръговратът.


„Аквапониката е чудесен пример за контролирано биологично земеделие, което може да се създаде само благодарение на аквариум с една златна рибка и семена на растения, най-често зеленчуци .По този начин пътят на храната до масата ни се намалява от средно 8 000 км, по последни проучвания, до няколко метра. Така гладуващите хора по света, които постоянно се увеличават и вече са над 110 милиона души, могат да отглеждат сами храната си – едно утопично приложение на тази технология, което с общи усилия можем да превърнем в реалност.

Д-р Милена Кръстанова e един от основателите на единствената фирма за аквапоник системи в България. При посещението в САЩ тя се запознава с органичните методи на производство в градска среда и се влюбва в идеята. Сега усилено работи, за да я внедри в България. Следваща крачка са училищата и университетите у нас. 

Още от разговора с нея, чуйте от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
академик Гаврил Кацаров

Историята оживява - академик Гаврил Кацаров

Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи.  Той се казва академик Гаврил Кацаров.  Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..

публикувано на 07.12.24 в 16:00

Софийски разкази - Коледа в двореца

Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”.  Подробностите - в звуковия файл:

публикувано на 07.12.24 в 15:00
Хайгашод Агасян и Мари

Адресите на любовта - Хайгашод Агасян

В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е много трудно да се ожени в България. Как треньорка по художествена гимнастика го запознава..

публикувано на 07.12.24 в 14:00

Рисуването научава човека да вижда

Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..

публикувано на 07.12.24 в 11:33
колаж: Елисавета Белеганска

Астероидите са като капсули на времето

Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери.  Но може би има начин да ги спрем. На..

публикувано на 07.12.24 в 10:42
Мартин Колев

Магията е най-моето нещо

"Рижият Котарак" и авторът му Мартин Колев са в студиото - какво ни чака?  Мартин Колев разкрива, че София е много повече от това, което очите ни виждат, вдъхвайки живот на най-успешната ърбън фентъзи поредица „Софийски магьосници“: "Чувствам се комфортно в ролята на разказвач на кратки истории. Писането на дълго произведение е дълга връзка, а..

публикувано на 07.12.24 в 10:00

"Форум", 06.12.24: Имаме новина, но краят е предизвестен

Тази седмица (не)очаквано завърши с новина – българският парламент завърши първото си заседание с избор на председател. "Няма да бъде лесно, но компромиси са нужни", каза избраната доц. Наталия Киселова, коментира политологът Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. Какво предстои на политическата сцена - в Народното събрание,..

публикувано на 06.12.24 в 18:15