„Аквапониката е чудесен пример за контролирано биологично земеделие, което може да се създаде само благодарение на аквариум с една златна рибка и семена на растения, най-често зеленчуци .По този начин пътят на храната до масата ни се намалява от средно 8 000 км, по последни проучвания, до няколко метра. Така гладуващите хора по света, които постоянно се увеличават и вече са над 110 милиона души, могат да отглеждат сами храната си – едно утопично приложение на тази технология, което с общи усилия можем да превърнем в реалност.
Д-р Милена Кръстанова e един от основателите на единствената фирма за аквапоник системи в България. При посещението в САЩ тя се запознава с органичните методи на производство в градска среда и се влюбва в идеята. Сега усилено работи, за да я внедри в България. Следваща крачка са училищата и университетите у нас.
Още от разговора с нея, чуйте от звуковия файл.
Пазарът на недвижими имоти в края на 2024 г. в София продължава да е активен, като бележи ръст в продажбите от около 10% в сравнение с миналата година. Това каза пред Радио София брокерът в една от големите агенции за недвижими имоти в столицата Момчил Кръстев. "Това, което наблюдаваме е постоянно активно търсене. Засилва се търсенето за готови,..
Днес до обяд ще бъде предимно облачно, на много места от югозапад на североизток с валежи от дъжд, значителни – в югозападните райони. След обяд валежите ще спрат, облачността ще се разкъса, но по-късно на отделни места в Югозападна България, главно в планинските райони, ще завали дъжд, над 1700 метра – сняг, съобщиха от НИМХ. Ще духа умерен, в Източна..
Нина-Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация ни представя наградените в Bright Awards за бизнес и туризъм, но не пропуска и празника Осми декември: "Честит празник на всички, които знаят, че образованието е сила. В момента уча шесто висше в СУ. Университетите държат ниво в тежкия момент за държавата като цяло. Знанието дава..
Коледна приказка в Банкя с д-р Александра Александрова – зам. кмет по културата на район Банкя: "Вече имаме традиция за неделно хоро. Юнашки тиган с шеф Ангелов. Другата събота ще има представление "Спасяване на Коледа", после - подаръци за послушните. В неделя ще се проведе Christmas Run по пътеката на здравето, тогава е и нашият младежки фестивал..
Честит Осми декември , Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus! Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е..
Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи. Той се казва академик Гаврил Кацаров. Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..
Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”. Подробностите - в звуковия файл: