Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изисквания заради Covid-19 в европейските държави

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Заради Covid-19 и ръста на заболелите в страната, голям брой държави наложиха ограничителни мерки или изисквания за отрицателен тест за корона вирус за пътуващите от България. Мерките, които бяха въведени през последната седмица, са както следва:
Белгия въведе ограничения за туристическите пътуванията от определени райони на България. Всички български граждани, пътуващи от България до Белгия подлежат на задължителен тест и карантина, ако идват от Североизточен или Югозападен райони и на препоръчителна карантина и тест, ако идват от другите части на страната.
Промяна в условията за пътуване има и до Украйна. Украинските власти въведоха нова методика, с която определят риска от заразяване, като включват всички държави в „червена“ или „зелена“ зона. Мястото на България определено е сред страните от „червената зона“. Затова българските граждани, пътуващи от България до Украйна трябва да представят застрахователна полица и документ за PCR тест с негативен резултат, извършен в рамките на до 48 часа преди влизането в страната. В противен случай трябва да спазват 14-дневна карантина.
Ако пътувате с кола към Чешката република, трябва да знаете, че от 3 август 2020 г., българските граждани, пътуващи през Румъния за Чешката република, трябва да преминат през румънска територия в срок до 12 ч. Ако се забавите, трябва да се свържете с пункт за извършване на тест за Covid-19 или да се подложите на карантина.
Предпочитаната морска дестинация - Гърция отново въвежда допълнителни мерки при влизане през сухопътните граници на страната. От 7 август 2020 г., се бе променено работното време на граничен пункт „Маказа-Нимфеа“, като не се пропускат преминаващи във времето от 23:00 часа до 7:00 часа. Въведените мерки не засягат работното време на „Кулата-Промахон“.
Нови условия за влизане в Германия за българските граждани, пътуващи от области - Варна, Добрич и Благоевград притесниха много сънародници. Въведени са задължителни тестове за Covid-19 за всички пристигащи в Германия от районите, определени от властите като рискови. До получаване на резултата от теста, за засегнатите лица е в сила задължителна 14-дневна карантина, която отпада при отрицателна проба. Тестът трябва да се направи до 72 часа след влизане на германската територия. Допуска се тестване и в страната на отпътуване, ако то е извършено в сертифицирана лаборатория в рамките на 48 часа преди влизане в Германия.
В Италия удължиха срока на мярката за 14-дневна карантина за българските граждани, пътуващи от България до Италия. Влизащите в Италия от България пътници, трябва да попълнят декларация, която им се предоставя на борда на самолета или на гранично-пропускателния пункт. Декларацията съдържа информация за адреса, на който лицето ще пребивава и ще изпълнява доброволната карантина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03