Във влака пътуват хора от цял свят, а ръководител движение на Шарганската железница е Здравка Райович с над 30-годишен опит в железниците, наследила любовта към живота на колела от своя баща, също железничар.
Историята на Здравка, свързана с Шарганската осмица, е още едно доказателство, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.
Имало едно време един теснолинеен влак, който всички с любов наричали Чира – започва разказът за Шарганската осмица. Той си проправял път из внушителните пейзажи на Сърбия и Босна - от Белград към Сараево.
Чира возел всички, а за децата от крайпътните села най-очакваната радост била да излязат в часа, в който влакът минава и да му помахат за късмет.
В средата на 70-те години Чира трябвало да отстъпи път на новите и бързи железници, и бил спрян. Хората се сбогували с него като с близък човек и дълго тъгували. Но филм на режисьорът Емир Кустурица дава нов живот на Чира и сбъдва мечти с Шарганската осмица, както днес се нарича теснолинейката.
Години наред част от тази история е Здравка Райович, която ръководи движението с широка усмивка и сърце.
„Дъщерите ми не поеха по моя път, но може би някой от внуците ми ще го продължи. Хората обичат да се возят на Шарганската осмица, а на нас работата ни харесва, защото предизвикваме усмивки.
Идват туристи от целия свят, а ние се стремим те да бъдат винаги доволни, с добри впечатления и да идват отново. Успехът в работата ни се дължи и на големия ни опит. Това, че с колегите се познаваме много добре като хора и професионалисти ни помага да бъде добър екип.
За да си добър в работата си, трябва да я обичаш и да си отдаден на нея, да правиш всичко от сърце. Като ръководител движение моите задължения са да обединявам и координирам усилията на всички колеги, а те отлично знаят своите отговорности и това какво е сигурност. Наистина не можем един без друг.
Както всички хора и аз много обичам да пътувам, макар да нямам много време за това. Миналата година бях в Чехия, преди това в Унгария, а може би някой ден ще дойда и при вас“, казва Здравка Райович.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..