Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Богородична клада” - филм за геройството на д-р Стефан Черкезов

Снимка: МБАЛ "Д-р Стефан Черкезов"
Паметта е така важна, както и ценностите, които отстояваме в настоящето, надявайки се на по-добро бъдеще. На 15 август, когато почитаме празника Голяма Богородица, всяка година има и още едно честване от 2005 г. насам. Тогава отбелязваме и Деня на спасението.

Не са много българите, които знаят, че страната ни е единствената в Европа, която има такъв паметен ден, който се появява преди 15 години по инициатива на д-р Тотко Найденов - главен редактор на в.”Български лекар”. Идеята за този ден е провокирана от подвига на д-р Стефан Черкезов, спасил от пламъците на горящ автобус 47 души, но загубил живота си от раните си ден по-късно на 16 август 1963 г. Тогава той е едва на 26 години, а лекарската му практика е започнала само осем месеца по-рано.

“Богородична клада” - така е озаглавен документалният филм, който разказва за тези драматични събития преди 57 години. Филмът е създаден през 2015 г. от екип на университетската телевизия на Медицинския университет във Варна.

“Това е един герой от нашето близко минало, който заслужава да бъде почетен”, казва журналистът Силвия Николова - ръководител “Студийни проекти” на телевизията, която е автор и сценарист на филма.        

Д-р Стефан Черкезов е родом от село Виноград, общ. Стражица. Докато снима документалния филм за него, Силвия Николова посещава селото и разбира, че има поставена голяма паметна плоча с венци, което говори за това, че в селото хората го помнят и почитат паметта му.

“Всички в това село са по някаква линия роднини, дори и с рода на д-р Стефан Черкезов, и предават от поколение на поколение историята, но за огромно съжаление това остава само там - в това малко селце. Преди години местен вестник пише, че от селото търсят 3000 лв., за да спре разрухата на къщата на героя. Идеята е била с тези пари да се стегне временно къщата, докато се намерят собствениците на имота, защото от селото искат да направят от дома музей на героя си д-р Стефан Черкезов.

“През 2015 г., когато правих филма, се срещнах с тогавашния кмет на Община Стражица Детелина Борисова. Тогава тя обясни, че близки на д-р Стефан Черкезов продават къщата на нигериец и имат идеята родната къща да бъде откупена от него и да бъде превърната в къща-музей”, казва журналистката.

Оказва се, че къщата е препродавана няколко пъти. В началото я продават на англичани, които я препродават на нигериеца. “Къщата наистина е една руина и с нищо не говори, че там е роден и израснал един герой от близкото ни минало, което за мен е недопустимо”, допълва Силвия Николова.

Съпругата и дъщерята на д-р Стефан Черкезов също са лекари, но Силвия Николова не успява да се свърже с тях, защото дъщерята работи в Германия, а съпругата му е вече много възрастна и живее в София.

Филмът, създаден буквално за няколко дни, печели награда на Съюза на българските филмови дейци на 16-тия Международен фестивал на червенокръстските и здравни филми в София.

Въпреки че нито един от хората, спасени от лекаря, не търси след смъртта му вдовицата и малката му дъщеря, Многопрофилната болница за активно лечение във Велико Търново носи неговото име.

Чуйте цялата история в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25