Ето защо и ежедневните норми определят различията в начина на поведение у нас и в чужбина. Едни от най-честите примери в това отношение са начинът на шофиране и изхвърлянето на фасове и други боклуци.
Не само санкциите за извършване на определени забранени действия, но и разбирането за саморегулацията и реакциите при неправомерно поведение имат своето значение. Тук има едно сериозно противоречие - ако един родител възпитава детето и му дава някакви правила, след като то излезе навън и види, че нещата са по-различни, вече няма как да има мотивация. Нещо повече много често онези, които не спазват правилата, стават героите на деня.
Най-сериозното последствие от неспазването на правилата е, че хората стават агресивни помежду си. Ставаме свидетели и на агресия към служители, които се опитват да въведат някакви мерки.
Единственият нормален начин, който може да доведе до някаква промяна, е да има правила, които да бъдат спазвани от всички. Основната потребност, която има всеки човек, е от сигурност и да знае, че живее в защитена среда. Нужно е и постоянство и в мерките, и в поощренията, за да се поддържа мотивацията в поведението, подчерта доц. Бакрачева
Причините за неспазването на правилата, различното поведение у нас и в чужбина и възможностите за промяна коментира доц. Маргарита Бакрачева в интервюто на Гергана Пейкова.За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..