Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен футболен турнир събира бездомни хора в Перущица

"Отборът на надеждата" има 20-ина дни за подготовка
Снимка: Архив

България ще бъде домакин на международен турнир по футбол за бездомни хора от 14 до 18 септември. Събитието ще се проведе в град Перущица като ще посрещне 6 отбора от чужбина. Румъния, Босна и Херцеговина, Унгария са страните, потвърдили участие до момента, очаква се положителен отговор и от Литва. Ще се включи и тим от бежанци в Харманли.

„Много от тези момчета са се готвили месеци наред, за да представят страната си на голям футболен форум. Възможността да играят в България може да промени целия им живот. Едно от условията за участие на турнира в Перущица е, до този момент футболистите да не са играли на световни първенства по футбол за бездомни хора. Именно по този начин ще дадем шанс на най-нуждаещите се“, разказва Виктор Кирков, създател и мениджър на българския „Отбор на надеждата“.

Шестнадесет български момчета от няколко населени места бяха избрани посредством селекционни турнири да се включат в международния шампионат като част от „Отбор на надеждата“. В момента те се подготвят в спортната база на столичния квартал Бояна.

„Тази година състезателите ни са по-спокойни, защото турнирът се провежда в България. Пътуването и организацията покрай него са трудни за нас и притеснителни за тях. Срещата с различната действителност в Западна Европа или Латинска Америка, където обикновено се провеждат шампионатите, ги стресират. От друга страна обаче това им помага да изградят силни личностни качества, които биха им били полезни в бъдеще“, допълва още Виктор Кирков

Международният турнир по футбол за бездомни хора ще се проведе под засилени мерки за сигурност, които са наложени от ситуацията с Covid-19.

Чуйте разговора на Луиза Лазарова с Виктор Кирков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36