Съвременното общество все по-малко обръща внимание на създаването на личности, които истински вярват в нещата, които правят, и не се водят от временните постижения, а имат ясна цел и стремеж да я постигнат. Динамиката на живота налага търсене на бързи решения, а големите идеи и дългосрочността на изграждането сякаш отпаднаха от съвременния диалог.
Може да се каже, че дори политиката замени големите идеи с технология - изборите се превърнаха в продажба на един или друг имидж, в отговор на краткосрочните желания на избирателите, които се проявяват като потребители и в политиката. И политиците започнаха да отговарят на исканията им. Класически проявления на тези характеристики са Брекзит, избора на Доналд Тръмп и разпадането на дебатите в българското общество. Политическите играчи “развяват белия флаг” пред желанията на една или друга група в обществото, за да си осигурят временен мир, а не за да правят политика, коментира Панчугов
С течение на времето се загуби вярата. Политиците все по-малко демонстрират вяра в необходимостта от промяна, необходимостта да се бориш за нещо, в което вярваш. Промени една от основните функции на партиите - да излъчват лидери. Те се превръщат в структури за организиране на избори и “лъскане” на политически имидж.
Политологът е на мнение, че този модел неизбежно ще се разпадне и вече има сигнали за това навсякъде около нас. Дори протестите у нас са срещу "правенето на политика на парче", а се вижда и разделението сред американското общество и е категоричен, че е изключително важно да отвоюваме обратно идеята за политиката на преследване на визия, като общ разговор на общността за това как тя иска да се развива.За промените в политическата конюнктура, нуждата от силни лидери и връщането на идеите за промяна и развитие говори Христо Панчугов в интервюто на Мария Илиева.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.