В глобализираното общество през ХХІ век на нас ни се губи локалното, регионалното, онова, което всъщност е породено от контекста – времеви или пространствен. Затова, както Петко Славейков казва, някои поговорки може да ни се сторят „калпави“ – за един период от историята те може да са валидни и полезни, но в друг да изглеждат вредни или смешни.
Това отбеляза в ефира на Радио София доц. Петя Банкова от Националния етнографски музей.
Като специалист тя уточни, че гледа на пословиците и поговорките като на извор, като на източник на информация. Не може да категоризира, да отрече нито една от тях, защото това би означавало да зачеркнем опита, натрупан и скрит зад анонимната мъдрост, дори тя да е претърпяла промяна във времето като същност.
„Това би означавало да се отречем от грешките си, от някои черти от народопсихологията, които в определени периоди са били толерирани и насърчавани.“
Ние сме в контактна зона, където се преплитат култури от цял свят. И е добре да се замисляме откъде произлиза дадена поговорка, преди да е квалифицираме като вредна, препоръча доц. Банкова.
„Сигурни ли сме че дадено умотворение от ХІХ век е наше. И дари точно превеждаме, когато го вземаме от другаде.“
За да вникнем в смисъла, трябва да се пренесем или да познаваме времето, в което е родена дадена поговорка. Тя със сигурност ни дава информация за да съответния исторически контекст и за някои от тенденциите в мисленето.
Народопсихологията е богата и не можем да я слагаме в калъп, да съдим и обобщаваме само по някоя отделна поговорка, подчерта още доц. Петя Банкова.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с ентолога.
И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..
Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..
VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров. Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..
Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..