Големи цветни постери на едни от най-популярните модели трамваи, превърнали се в част от историята на железопътния транспорт в София, от днес могат да бъдат видяни на ул. „Константин Стоилов“ № 13, на метри от пл. „Сточна гара“.
Инициативата е на Столичния инспекторат, като в място на импровизираната изложба се превърнаха стари и занемарени части от оградата на Областния диспансер за белодробни заболявания.
Така хората, използващи натоварената ул. „Константин Стоилов“ за придвижване с автомобили или градски транспорт, могат да се запознаят отблизо с визиите на подредените в хронологичен ред емблематични модели трамваи като „MAN – Siemens“ от 1935 г. - най-стария запазен към момента трамвай и добре известен на столичани с трансформирането си в реставриран атракцион по време на Коледните празници. Интересното е, че мотрисата му се движи с ремарке „Кардалев“, което е изцяло българско производство под ръководството на инж. Кардалев.
Впечатление с изключително иновативните за времето си визии правят моделите „Комсомолец“ от 1959 г. – първата българска четиримоторна мотриса, достигаща скорост до 60 км/ч, както и „Космонавт“ от 1961 г., боядисван на линии в светло и тъмно синьо, наподобяващи крила и представляващ първата българска двусекционна съчленена и шестостна мотриса.
От съвременните мотриси са изложени, внесеният от Германия през 1995 г. модел „Дюваг“ за тогавашната нова трамвайна линия със стандартно европейско междурелсие от 1435 мм и модела „Green Cucumber“ от 2017 г. - дарение от гр. Базел, Швейцария с характерна нископодова секция за улеснена достъпност и разпознаваем от софиянци като „Краставичката“.
През 2021 г. отбелязваме 120 г. от началото на трамвайния транспорт в София, припомнят от Столичната община.
За реализирането на инициативата Столичният инспекторат благодари на Дариан Георгиев - моделист и Виктор Чаушев от Сдружението „Градски транспорт и инфраструктура“, за споделената подробна информация за историята на българския трамваен транспорт и за предоставените ни уникални снимки.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..