Осмото издание на „Алея на книгата” се открива с чудесни предложения на нови и познати заглавия от близо 100 издателства, съобщиха от асоциация „Българска книга“.
По време на изложението – от 7 до 13 септември, е предвидена богата културна програма и проверка на грамотността - кампания съвместно с БАН.
Щандовете са разположени от пешеходната част на бул. „Витоша”, от пресечката с ул. „Солунска”, и за първи път достига до парка пред НДК.
Освен хилядите книги, посетителите ги очаква любимият Литературен кът на Алеята, домакин срещи с автори, издатели и преводачи, премиери и представяния на книги, срещи с автограф, детска програма и специално събитие по случай Международния ден на грамотността.
Тази година Литературният кът е на „Витошка” до пресечката с ул. „Парчевич”. Достъпът до всички събития ще бъде свободен.
Сред участниците в тазгодишната Културна програма на „Алея на книгата” са Белла Чолакова, Валерия Велева, Владо Даверов, Георги Господинов, Добри Божилов, Евтим Евтимов, Жени Костадинова, Илиян Любомиров, Калин Терзийски, Митко Новков, Петър Андоновски, Романьола Мирославова, Светлана Дичева, Тео Буковски и други.
За малките почитатели на книгите ще има:
- Стрийт шоу и „Капчици смях” на Янко Митев за малки и пораснали деца;
- Викторина с награди „Куидичът през вековете” (летателни тестове и устен изпит) за малки и пораснали мъгъли;
- Представяне на книгата, насърчаваща самостоятелното детско четене „Ема. Един прекрасен ден”;
- Среща с автора Юлия Дивизиева с нейните поучителни истории „Заза и Фин”;
- „Литература на открито” за най-малките с Димитър Петров - Регин;
- Премиера на българската поредица за деца „Агата”.
„Ще има и различни инициативи за стимулиране на четенето. Сред акцентите е и кампанията за подаряване на книга на училищните библиотеки, допълни пред Радио София Десислава Алексиева от Управителния съвет на асоциация „Българска книга“. Освен столицата книгите са имали или ще имат срещи с жителите на Варна, Благоевград, Пловдив.
Експерти готвят ново проучване, но последното направено показва спад в четенето у нас.
Една от ефективните мерки за стимулиране е "книгите да отидат при хората", подчерта още Десислава Алексиева.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с нея, за да научите подробности за седмицата на „Алея на книгата“ в София.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..