Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева от инди-алтернативната група Dead Man’s Hat имаха сценична изява на 2 септември след участие по площадите на София през деня. Като активни граждани ги интересува бъдещето на страната, в която живеят.
В другите страни известните носят и по-голяма отговорност, затова и изразяват отношението си към обществените и политическите процеси, смятат музикантките. У нас артистите също имат гражданска позиция.
„Добре е да я изразяват, дори и да не съвпада с нашата.“
Когато в края на май артисти изразиха недоволство от правеното от държавата за музиканти и артисти не беше протест, а по-скоро – събрание, припомнят Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева.
„Трудно се оправяхме без концерти и изяви. Нещо трябваше да се направи, за да се окаже подкрепа от държавата към нас, особено към независимия културен сектор. Отделиха се милиони за културата, така че имаше смисъл от това, което изразихме.“
Според музикантките все още е необходимо увеличаване щата на администрацията, която се занимава с Национален фонд „Култура“, за да стават нещата по-експедитивно.
„След събранието работата им се увеличи, защото се отвориха нови програми. Някои от помощите, обявени през април, се получиха чак в края на август. И всъщност това не са помощи, а финансирания на проекти.“
В последно време Dead Man’s Hat работят дълги часове в студио за нови песни. Звученето е с повече електроника.
„Ще направим всичко възможно тази есен да се появи ЕР“, заричат се Ража Ел Мадхун и Илияна Георгиева.
С тях разговаря Боян Бочев.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..