Архитектурата от втората половина на ХХ век – социалистическия период, е формирала образа на повечето публични пространства и в тази среда протича животът ни и до днес. Затова сме длъжни да анализираме, да опознаем не само паметниците и изкуството, но и архитектурата от това време.
За това пледира арх. Анета Василева, преподавател в УАСГ.
Тя възрази на предположението, че хората дават оценка на даден паметник повече на идеологическа основа, отколкото по естетически критерии.
Не е вярно крайното твърдение, че социалистическия ни стил е като световния по това време. Но е крайно и становището, че в тогавашната ни архитектурата няма нищо от модернизма в другите страни.
„Колкото повече говорим за този период, толкова по-лесно ще се установим в някаква среда, която позволява множество интерпретации, което за мен винаги е полезно“, отбеляза арх. Василева.
Тоталността на средата обуславя многото и разнообразните образци, отбеляза още експертът. И посочи конкретни примери от столичните сгради – столичното училище „Николай Лилиев“, Зона Б-5, зданието на Външното министерство и други.
По мнението й все още са твърде малко (едва 5) сградите от този период, които са под опеката на Закона за паметниците на културата.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с арх. Анета Василева.
Социалистическите символи могат с успех да се използват като туристически продукт. На чужденци, особено от Запада, им е интересно да научат за живота, бита, интересите на хората от времето на социализма. Паметникът на Бузлуджа също е обект, за който..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката...
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса...
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка,..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето,..