Ето какви са мерките, които прилагат в някои европейски държави:
Германия
Въпреки, че редица училища възстановиха нормалния си ритъм още през пролетта, краят на лятната ваканция в Германия даде начало на официалното възобновяване на образователния процес.
Първи се завърнаха учениците в Северозападните провинции, където броят на заболели от Covid-19 беше един от най-ниските за страната. Техният опит показва, че за седмиците от началото на учебната година там, едва две училища са били затворени заради случай на заболели.
Нуждата от носене на предпазни маски е спорно. В редица провинции, то не е задължително. В други, учениците трябва да бъдат с предпазни маски в коридорите, местата за хранене и стълбищата. В трети пък - носенето е напълно задължително до края на месеца.
Швеция
Училищата в Швеция така и не затвориха по време на кризата с Covid-19. Нещо повече, правилата, по които протича учебният процес, останаха същите.
Властите в страната трайно поддържат тезата, че решението да не се затваря училищната система на Швеция е правилно и не е допринесло за разпространението на заразата. Официалната държавна позиция е, че затварянето и последващото отваряне на училищата само би подкопало авторитета на държавата. Така, че за тях учебната година започва нормално.
Обединеното кралство
Училищата в Шотландия отварят от днес – 15 септември. 3-дневна карантина ще има за всички книги, които се заемат от библиотеките. Не се изисква спазването на социална дистанция при учениците от всички възрасти.
В Уелс училищата възобновиха нормалната си дейност в края на юни, като намалиха броя на учениците в класовете, допускат се най-много 1/3 присъствено.
В Англия положението е малко по-различно. Според изказванията на министър-председателят Борис Джонсън, всички училища трябва да заработят в нормален режим от този месец. Възстановяването на нормалния учебен процес ще стане при спазването на всички противоепидемични мерки, в това число - масово тестване на учениците и учителите.
Италия
Ситуацията в Италия е доста по-различна. След избухването на кризата с Covid-19, училищата бяха затворени и отвориха едва вчера (14 септември). Класовете са с намален брой ученици, което пък рефлектира в повече на брой паралелки. Това ги е принудило да назначат над 50 000 учители, които да покрият недостига.
Италианските медии отбелязват, че в много училища директно разрязват ученическите маси, за да се осигури възможност за спазване на по-голяма дистанция между учениците.
Както учениците, така и учителите, са задължени да носят предпазни маски през цялото време, а учителите трябва да имат и допълнителни предпазни шлемове. На италианските ученици им предстоят много часове на открито, както и посещения в музеи и театри.
Франция
Във Франция през май започна поетапното отваряне на част от училищата. Първоначално беше обявено, че посещението от учениците има пожелателен характер и не е задължително.
През юни президентът Макрон обяви, че нормалното функциониране на учебните заведения е възстановено. За учениците в началния курс на обучение изискването за социална дистанция е не по-малко от 1 метър, а за по-големите ученици е задължително носенето на предпазна маска.
Какъв ще бъде ефектът? Предстои да разберем!
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..