Безделието има положителен ефект върху мозъка, твърдят психолози.
Оказва се, че дори, когато си почиваме, занимаваме се с хоби или спорт, можем да бъдем измъчвани от безпокойство. Безделието е полезно за мозъка, само ако го практикуваме правилно, информира БГНЕС.
„Помислете кога сте имали най-ярките си идеи - вероятно не сте били фокусирани върху нищо конкретно“, казва изследователят-психолог Крис Бейли. След като изучава системата за дефолт на мозъка (частите на мозъка, които са активни, когато не правим нищо), той създава термина „разсейване”.
Този термин се използва за описание на състоянието, в което позволяваме на нашето съзнание просто да се лута от една мисъл към друга. Това състояние „ни прави значително по-креативни и много по-продуктивни“, казва Бейли.
Безделието и мързелът са две различни неща. „Помислете за това по този начин: риболовецът често е бездействащ, дори когато е зает“, казва Селест Хедли, автор на бестселъра „Не прави нищо“.
„Безделието означава бездействие, а мързелът означава нежелание за работа. Може ли човек да бездейства, защото е мързелив? Разбира се, но човек може да работи, когато не се труди и може да бъде активен, без да работи", продължава Хедли.
Според нея има два вида мислене. Първият тип, аналитичен, е необходим, когато сме активно ангажирани в решаването на проблем или сме фокусирани върху задача. Вторият тип, по-абстрактен, насърчава появата на внезапни идеи и откровения.
В този режим ние мислим, „витаейки в облаците”. В това състояние мозъкът ни сортира информацията, която наскоро сме научили и я смесва със спомени, впечатления и емоции. В резултат на това в мозъка ни се създават нови и необичайни връзки.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..