В последния ден на 12-ата си година Радио София излезе на улицата с мобилното си студио. Избра Градската градина за да обяви насоката за следващите години – новото звучене, нови гласове, нови теми и винаги интересни събеседници.
„Ще бъдем с хората, които карат коли, както и с майката, която се разхожда с детската количка, ще се радваме на всеки нов ремонт, ще обичаме всеки парк и ще имаме грижата те да бъдат чисти. Ще бъдем гласът на столицата и региона! Това е нашето призвание и мисия“, обяви директорът на Радио София Ива Дойчинова. И се зарече: "С навлизането в тийнейджърската възраст, ще бъдем дръзки, малко непослушни, но самостоятелни".
На своеобразния празник в Градската градина Поля Станчева се върна през 2007 г., когато беше генерален директор на БНР и даде старт на Радио София. Сега тя е програмен директор на националната медия, но припомни, че Радио София съществува като име и ефирен факт още от 1929 г., а кръщелното му свидетелство е от 1936-а.
„Радвам се да видя толкова приятели по толкова красив, слънчев повод“, отбеляза пред събралите се слушатели и почитатели Николай Василев, който преди 13 години в качеството си на ресорен министър е съдействал без колебания за честота на Радио София – 94,5 мегахерца, на която и днес се слуша програмата в района на столицата. Василев призна, че всеки ден е с БНР и отбеляза високото му доверие сред слушателите:
„Радио София е много важна част от бъдещето, от инфраструктурата един модерен град, какъвто е българската столица. Тук се произвеждат много новини, хората има какво да кажат. На добър час!“
Слушателят на Радио София е между 30 и 40 години, висшист, изключително активен като гражданин, най-често несемеен, обясни изпълнителният директор на БНР Евелина Андреева въз основа на проведена анкета с 200 столичани.
„Ключовата дума е култура, този столичанин обича да посещава културни събития“, подчерта Андреева. Сред привлекателните теми за разговор и слушане са туризма, информационните технологии. А очакваните гласове са на хора с чувство за хумор и водещи с мнение.
От енергията, която усещам, очаквам този екип да направи истинско софийско радио. Вярвам, че с новата програма и музика, ще станем водещо столично радиостанции през следващите няколко месеца“, отбеляза генералният директор на БНР Андон Балтаков.
Чуйте какво се случи в градската градина, ден преди 13-ия рожден ден на Радио София.
Всички снимки са на Ани Петрова.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..