В действителност има много увлекателни и интересни факти около развитието на този квартал, на който впоследствие е кръстен и целия район. Трябва да кажем, че полите на Витоша в тази част, са населени от племена още от древността, заради прекрасния климат и води.
В съвременната история на София обаче за първи жител на Красно село се смята панагюрецът Димитър Геров, потомствен майстор на черешови топчета, който след жестокото потушаване на Априлското въстание там, бяга със семейството си и купува земя край София, и заживява там със семейството си.
По това време последните постройки на София са стигали до "Пирогов", а къщата на Димитър Геров е била единствената на територията на днешното "Красно село". Как и кога се стига до разрастване на населението там, колко е важна ролята на трамвай номер 5 и каква е връзката на Красно село с дядо Вазов, разказва зам.-кметът на общината Веселин Кирев.
“Началото на квартала е поставено след прекарването на трамвайната линия - №5. През 1901 г. започва движението на трамваите, включително и по тази линия. Иван Вазов е един от първите, които пътуват по нея и пише няколко разказа - “В електрическия трамвай” и “В Княжевския трамвай””, казва Веселин Кирев.
По спомените на първия жител през 1903 година вече намножилите се домакинства решават да кръстят селището си - не могли обаче да се разберат как - малинарите искали Малиново, ягодарите - Ягодово, градинарите - Градината. Тогава решават да се допитат до уважавания Иван Вазов, който често пътувал с трамвая там и изпращат делегация. А дядо Вазов казва така: "Като съм пътувал до Княжево и съм гледал никнещите тук там постройки съм си представял, че след време тук ще има едно голямо и хубаво село. Затова предложил Красно село. Калояново също предложил на севастократор Калоян, изобразен в Боянската църква. Жителите обаче единодушно избират Красно село. Само 4 десетилетия по-късно "селото" вече наброява 10 хил жители.
Бежанците, за които споменава Кирев, са от Македония след като Ньойският договор орязва България. 500 семейства търсят спасение в свободна България и се заселват предимно в района на “Красно село”, “Белите брези” и около Руски паметник, като общината им отпуска земя, за да започнат живота си наново. Затова и днес много улици там са кръстени на географски обекти от Македония - Дебър, Битоля, Пирински проход, Солун.
Днес на територията на района има интересни обекти, свързани с историята му, които биха могли да бъдат и отлични туристически обекти, разказва още зам.-кметът Веселин Киров.
Днес и утре тържествата за празника на община Красно село ще бъдат в парк "Хиподрума" до ритуалната зала. Стартът ще бъде днес в 14.00 часа.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..