Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирия Вехкапера от финландския град Оулу разказва:

Защо кръговата икономика във Финландия се преподава още в училище

Мирия Вехкапера
Снимка: mirjavehkapera.fi

В "Радиокафе" започваме да ви представяме различни региони в Европа. Първата ни "стъпка" е далеч на север, във финландския град Оулу (Oulu). Именно оттам е Мирия Вехкапера, която е един от новите членове на Европейския комитет на регионите, част от групата Renew Europe като представител именно на региона Оулу.

Въпреки че е само на 44 години, тя има богата политическа кариера зад гърба си. Била е депутат в парламента на Финландия, а след това и в Европейския парламент.

Сега е в състава на една специална група, която е част от инициативата Green Deal Going Local, с която Комитетът на регионите цели да "скъси пътя" за ключовия Зелен пакт от европейските институции до местата, където политическите решения стават реалност - градовете и регионите. Темите, които са най-присърце за Мария Вехкапера, са свързани с опазването на горите и транспортната свързаност в Европа.

В специално интервю за Радио София тя разказва за работата си в Европейския комитет на регионите, за специалната платформа за обмяна на добри практики между градовете и за интердисциплинарния подход в групата Green Deal Going Local, който обхваща темата от всички гледни точки, вземайки предвид и теми като биоразнообразието, чистия въздух и водите, минавайки през призмата на търговските споразумения, регионите, свързани с въгледобива, стига до европейската въглеродна стратегия и обновяването на старите сгради на Стария континент, с фокус върху инвестициите в зеления сектор.

Мирия Вехкапера ни отвежда и до Оулу, който по думите й, е изключително красив, с граждани, които винаги са били близо до природата, и от малки се учат да я уважават.

"Сега децата научават за кръговата икономика и устойчивото развитие много по-рано от нашето поколение, те израстват с това знание. Учат се да ходят до училище пеша или с колело, за да няма излишно използване на автомобили или дори на градския транспорт, макар че в Оулу той е все по-щадящ природата", разказва тя.

Гордее се в своя град и регион и с факта, че в него има изградени над 400 километра велоалеи. "Ние караме колела през лятото, но и през зимата, колкото и да е студена тя", добавя с усмивка дамата, която от януари е част от Европейския комитет на регионите. Смята, че туристите, които идват в Оулу, го правят заради близостта до природата, заради чистия въздух и "възможността да усетят тишината".

Оулу се намира в центъра на Финландия, в региона има много езера и реки, има и обширна брегова ивица, тъй като там морето навлиза дълбоко в сушата. Сезоните са си 4 съвсем ясно обособени, а градът, който дава името на областта, е с население малко над 200 000 души. Известен е и като един от центровете за развитие на високи технологии. Градската управа си е поставила за цел Оулу да е с нулеви въглеродни емисии до 2040 година.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54