Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Колева от "Заедно в час":

Човешкият ресурс е най-голямата ценност и възможност в образователната ни система

Снимка: zaednovchas.bg/

“Заедно в час” търси мотивирани учители за 20 региона на страната. Програмата вече 10 години обучава и подкрепя хора от различни професионални сфери да работят като учители. Една от основните цели на “Заедно в час” е да осигури мотивирани учители с лидерски качества за училища в различни региони на България.

“Човешкият ресурс е най-голямата възможност в образователната система, защото колкото по-мотивирани и подкрепени са учителите, толкова повече могат да направят същото и за своите ученици. Решаваща роля за успеха на един ученик има на първо място учителят, на второ място - директорът на образователната институция”, казва Нели Колева, директор “Стратегически партньорства” на организацията.

Програмата “Училище за пример” стартира през тази година и в момента се работи с училищни екипи от 26 различни училища в страната.

“Начинът, по който е структурирана тази програма е, че училищата първо кандидатстват за тази възможност, преминават през процес на подбор, в който ние отсяваме тяхната мотивация и това какво искат да постигнат, след това с общи усилия вървим в посока на начертаната визия”, обяснява Нели Колева. 

Според нея няколко качества правят учителя добър и ефективен - живо да се интересува от децата, от тяхната история и интереси, да работи за развитието на приложни умения, а не за усвояване на конкретно знание от учениците, да способни да работят в екип и в общност.

За мисията учител и смисъла на програмата "Заедно в час" разказва Таня Величкова - един от топ журналистите на БНР, който пое предизвикателството да бъде учител в 75-то училище на столичния квартал “Факултета”.

“Учителската професия се оказа много благодарна, с голяма възвръщаемост на обич и емоции. Аз още не знаех това, когато избрах този път. Имах нужда да сменя позицията, да сменя гледната точка, защото твърде дълго следях политическите процеси в България, казва тя.

Пътят на учителя не е лек, но е много смислен, допълва Таня Величкова, която е привлечена от програмата “Заедно в час”, защото дава не просто възможност за професионално развитие, а възможност да работиш с кауза, което е възможността за достъп до равно образование за всички деца. 

“Аз наистина се радвам да видя, че това, което ми е дала журналистическата професия, ми помага и в класната стая, най-вече, за да събудя любопитството на децата, желанието и потребността им да научават нови неща”, казва тя.

Покрай пандемията, според Таня Величкова е най-необходимо пренастройването към дигитално преподаване, т.е. “да имаме готовност да използваме и когато сме в класната стая, и когато се налага да сме извън нея, предимствата на дигиталната среда с всички богати ресурси, които тя ни предоставя.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка с Нели Тодорова и Таня Величкова в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45