Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свидетелства за приноса на ротарианците за София показват в Ларгото

„Какво направиха ротарианците за своя град“. Това е мотото на изложбата на "Ротари клуб - София" в сътрудничество с Регионалния исторически музей - София, която ще бъде открита днес от 18.00 часа в зала 2 на АККК "Сердика", в пространството на Ларгото.

Временната експозиция описва дейността на членовете на столичния клуб на организацията, осъществени в интерес на развитието на столицата.  В 18 постера е представена работата на клуба за по-добро образование и грамотност, опазване на детското и майчиното здраве, дейности с младите хора, превенции на заболявания, озеленяване, подкрепа за науката и културата, подобряване на безопасността по пътищата, помощ за културните институции на Столична община.

Сред конкретните примери се нарежда пълното модернизиране на Детското пулмологично отделение на Александровската болница преди няколко години. В посока образование ротарианците са съдействали за оборудването с модерна техника или софтуер на много училища. Много добри традиции има и в сътрудничеството със софийските училища по изкуствата, разказа пред Радио София Цвятко Кадийски, своеобразен официален историк на "Ротари България".  Продължава дейността на клуба и по озеленяване на различни площи.

Цвятко Кадийски

Друг любопитен елемент, за който много емоционално разказа Кадийски, е поставянето на информационни табели на известни столични улици, които обясняват произхода на техните наименования, както от Столичната община, така и от ротарианската общност. „Култура и историческо наследство“ е сред програмите на клуба с най-широк обхват. Реализиран в нейните рамки е проектът за пожароизвестителна инсталация на базиликата „Света София“. А само преди няколко месеца "Ротари клуб" дарява на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" три много редки книги от основателя на организацията в България д-р Николай Николаев.

Първият "Ротари клуб" в света е създаден през 1905 година в Чикаго, а в България за първи път се формира такава организация през 1933 година. В него участват 15 университетски професори и четирима академици, около 25 архитекти и инженери. "Ротари" се позиционира като най-старата и най-голяма неправителствена хуманитарна организация. Именно в това качество "Ротари интернешънъл" е със статут на наблюдател в ООН.

Като едно от големите постижения на организацията се посочва акцията срещу полиомиелита, като досега са имунизирани над 2 милиарда деца в света. Така това заболяване се смята за практически ликвидиран, като миналата година са известни само 48 случая за целия свят и то само в две държави - Афганистан и Нигерия, изтъкна Цвятко Кадийски.

Още интересни факти за дейността на столичния "Ротари клуб" можете да научите от интервюто на Лили Големинова с Цвятко Кадийски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Походът за свобода ще се проведе в България за 10-а година

Походът на свободата е поход срещу експлоатацията и трафика на хора

Моника Николова от фондация "А21", радетел за права на хората в борбата с трафика на хора, разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ за предстоящия  Поход на свободата, който ще се състои на 19 октомври . По думите ѝ, това е глобално събитие, което фондацията реализира вече 10 години. Той обединява хората от много държави и се провежда като..

публикувано на 02.10.24 в 17:40

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39