Махатма Ганди е основоположник на философията за ненасилие, пацифист, известен индийски политик, ръководител на индийското националноосвободително движение.
“Неслучайно светът отново се обръща към него, защото сме в ситуация, в която вървим към неговите прозрения, които са единственият път, ако на нашата цивилизация ѝ е отредено да оцелее”, каза пред Радио София журналистката Даниела Кънева, която е президент на клуба “Приятели на Индия”.
Сърцевината на концепцията за ненасилие, според Даниела Кънева, е една вкоренена в древността на индийската философия, мисъл и вярвания, концепция - това, че най-голямата слабост на човек е насилието, а най-голямата сила е ненасилието. Ганди е известен и с това, че проповядва уважение към животните. Всяка жестокост към животните, според него, е жестокост към човечеството.
“Ненасилието е единственият път, по който човек трябва първо да знае да се вглъби в себе си и да намери себе си, да отстоява себе си, но в никакъв случай да не наранява другите”, обяснява журналистката и цитира самия Ганди, който казва: “Аз мога да умра за много каузи, но никога не мога да убивам в името на една кауза”.
Даниела Кънева разказа и за двама български творци, създали скулптури, посветени на Махатма Ганди. Единият е проф. Емил Попов, който има две фигури, заедно с 40 известни скулптори от Индия и света, което е огромно участие на страната ни в честванията на 150-годишнината от рождението на Ганди в Индия през 2019 г.
Скулпторът Иван Русев е авторът на паметника на Ганди в София. Неговата идея от 2018 година - Махатма Ганди с козичката, сега може да се види в Южния парк.
Мохандас Карамчанд Ганди е роден в Порбандар, Гуджарат на 2 октомври 1869 година. Махатма (велика душа) получава като признание от известния индийски поет Рабиндранат Тагор. Самият Ганди казва, че не се чувства достоен за тази титла. Израства като най-малкото от пет деца на заможно семейство на вайши - търговска каста в Индия.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...