Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блогърът Дарио Диониси:

Независимо от сезона, всяка дестинация носи различен чар

Блогърът Дарио Диониси
Снимка: Facebook/Exploring beyond Sofia
“Много обичам да пътувам в България. В страната има много интересни места за посещение”, казва travel блогърът Дарио Диониси, който се определя като пътешественик по душа, италианец по рождение и верен другар по същност. Разбира се, той е пътувал много и в чужбина, като е живял освен в Италия и в Португалия, която е обиколил.

“Задължително, когато имам възможността да прекарвам по-дълго време на едно място, освен културата и хората, трябва да разгледам и природата, и всичко туристическо”, казва той.

Целта на блогъра е да бъде полезен с информацията, която дава на хората и това продължава вече четири години. “Хубавото нещо на България е, че е богата на планини. Имаме уникалната привилегия за кратко време да достигнем до някое от тези места. София има Витоша - това е единствената столица с планина на територията си”, припомня блогърът.

“В България, пък и в цял свят, няма лоши дестинации, независимо от сезона, всяко място носи различен чар”, казва той, като подчертава, че всеки сезон има своите предизвикателства и трудности, но в зависимост от настроението и подготовката, човек може да посети всяко място през всеки сезон.

“България има много планини и есента създава невероятна магия”, категоричен е Дарио. 

Блогърът има и своя класация за есенен туризъм, която включва тракийското светилище Белинташ - то е второто по големина изсечено тракийско светилище, след Перперикон. Друга добра есенна дестинация са Мелнишките пирамиди, които са уникални по формата си и се намират в подножието на Пирин.

В класацията на блогъра за есенни дестинации попада и Музеят на текстила в Сливен, както и завоят на река Арда, който е заобиколен от широколистни гори, а през есента те са обагрени с красиви цветове, на фона на красивите меандри на реката. Дворът на кирилицата също попада в класацията на блогъра, като културна дестинация, чиито автор е арменецът Карен Алексанян.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05