Компютърът не се отразява добре на детския мозък и зрение, на концентрацията, на детската психика и поведение. Няма родител или специалист, които да препоръчват изолация на детето с компютъра.
Децата се развиват в социална среда, през играта, чрез взаимоотношенията. Така те се подготвят за света на възрастните.
Директният контакт е важен за всеки човек, а за детето – още повече. Така те стабилизират емоционалното си състояние, научават своята роля и значимост, адаптират се по-лесно, изграждат се като личности.
Това подчерта пред Радио София психологът Мина Енева в коментара си към спора за присъствено и дистанционно обучение. Тя е майка на три деца, едното от които с аутизъм. Създател е на дневен център за деца и младежи с увреждания "Тацитус", както и на защитено жилище "Св. Рафаил".
Според последно оповестения алгоритъм за действие на учебните заведения в условията на Covid-19 всяко училище трябва да премине в неприсъствена форма на обучение, ако 15% от учениците в него отсъстват по медицински причини, като от значение е и епидемичната обстановка в населеното място. Ако пък в паралелка не присъстват една пета (20%) от децата заради болест, то тогава към електронни уроци преминава само даденият клас.
„Повечето деца имат нужда някой да ги подтиква да внимават, да учат, да разбират това, което им се преподава Липсата на емоционална връзка между детето и учителя или с другите деца се отразява неблагоприятно“, смята Мина Енева.
По думите й всяко дете има нужда от въздух, слънце, пространство, от физическа активност и игри.
Психичната травма създава условия за физическо заболяване. Когато нервната система е напрегната, стресираният човек е по-уязвим за вирусни, автоимунни, ракови и други заболявания.
Най-добре е човек да запази спокойствие и да спазва правилата.
Да бъдем разумни, крайностите никога не са за предпочитане, допълва психологът.
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..