Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Притеснения за външна и вътрешна намеса на изборите в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американците се готвят за президентските избори през ноември, след които ще стане ясно дали Доналд Тръмп ще остане още четири години в Белия сом. В една изключително нажежена обстановка някои от основните теми са Covid-19, борбата за расова справедливост и икономиката. Говори се и за опити за намеса във вота. 

Горещите дебати между Доналд Тръмп и кандидата на Демократическата партия Джо Байдън вещаят близки резултати от вота. Към момента Байдън се радва на преднина, но нищо не се знае. Годината все още е 2020-а изненади не са изключени... 

Вниманието е насочено и към и към опазване интегритета на самите избори след 2016, когато властите официално обвиниха Москва в опит да подкопае демократичните устои в страната. Пандемията е причина много хора да изберат гласуване по пощата, като самият Тръмп поставя под съмнение този начин за провеждане на вота.

Опасенията за чужда намеса все още са налице, но, според експерти, демокрацията в Америка е застрашена и от вътрешни сили, особено при изказвания от местни лидери, които се приемат като подкрепа за на крайно десни групи. При първия си президентски дебат с Байдън, Тръмп бе попитан дали ще заклейми групите защитаващия господството на бялата раса. Президентът не направи това конкретно като по въпроса за неофашистката организация Proud Boys отправи посланието: „Оттеглете се и бъдете готови.“ 

"Не е необходимо да гледате в далечината на спектъра, не е необходимо да гледате към крайно десни групи и дори към теории на конспирацията, за да видите намеса в изборите на местна почва. Доналд Тръмп - джуниър – синът на президента ,пусна политическа реклама, която призовава поддръжниците да „опазят бюлетината си“ и да се „присъединят към армия за президента Тръмп“ от негово име. Той смята, че радикалната левица подготвя почвата за „открадване на изборите“ от баща му. Ако имаме лидери, които всъщност поощряват военни действия от групи, които същество са частни отряди за всяване на ред – това е намеса в изборите, която е по-съществена от многото сериозните проблеми, които свързваме с хакерството спрямо машини за гласуване," казва Одри Кронин, преподавател в Колежа по международни въпроси към Американския университет във Вашинтон. 

"Част от това, което научаваш при изучаване на места като Украйна, Беларус или Балканите, e много изострената чувствителност, когато принципите на демократичните избори са били нарушени. Един от начините, по който изборите се нарушават е, когато действащият лидер отказва да се оттегли и вика на помощ своите милиции. Миналата седмица бе много алармираща и не заради Русия, а заради нас. Мисля, че трябва да внимаваме много при броенето на гласовете и темата „преброи гласа“ да е постоянна. Демокрациите правят именно това – преброяват гласовете. Също когато щатите решат да приемат гласуване по пощата федералното правителство не могат да им отнемат това право. Щатите провеждат изборите в тази страна,“  посочи Кийт Дардън, преподавател, специализиращ по политически въпроси в Евразия.

Властите и частни компании предприемат действия за осуетяване на разпространението на чуждо влияние онлайн, но въпросът е какво се прави за подклаждане на поляризацията у дома. Отправените призиви към симпатизанти на Тръмп да са по избирателните секции като „наблюдатели“ може да се приемат и като сплашване на гласоподаватели. На всичкото отгоре се още не е заявил твърдо, че ще приеме крайния резултат от президентските избори. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16