Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Притеснения за външна и вътрешна намеса на изборите в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американците се готвят за президентските избори през ноември, след които ще стане ясно дали Доналд Тръмп ще остане още четири години в Белия сом. В една изключително нажежена обстановка някои от основните теми са Covid-19, борбата за расова справедливост и икономиката. Говори се и за опити за намеса във вота. 

Горещите дебати между Доналд Тръмп и кандидата на Демократическата партия Джо Байдън вещаят близки резултати от вота. Към момента Байдън се радва на преднина, но нищо не се знае. Годината все още е 2020-а изненади не са изключени... 

Вниманието е насочено и към и към опазване интегритета на самите избори след 2016, когато властите официално обвиниха Москва в опит да подкопае демократичните устои в страната. Пандемията е причина много хора да изберат гласуване по пощата, като самият Тръмп поставя под съмнение този начин за провеждане на вота.

Опасенията за чужда намеса все още са налице, но, според експерти, демокрацията в Америка е застрашена и от вътрешни сили, особено при изказвания от местни лидери, които се приемат като подкрепа за на крайно десни групи. При първия си президентски дебат с Байдън, Тръмп бе попитан дали ще заклейми групите защитаващия господството на бялата раса. Президентът не направи това конкретно като по въпроса за неофашистката организация Proud Boys отправи посланието: „Оттеглете се и бъдете готови.“ 

"Не е необходимо да гледате в далечината на спектъра, не е необходимо да гледате към крайно десни групи и дори към теории на конспирацията, за да видите намеса в изборите на местна почва. Доналд Тръмп - джуниър – синът на президента ,пусна политическа реклама, която призовава поддръжниците да „опазят бюлетината си“ и да се „присъединят към армия за президента Тръмп“ от негово име. Той смята, че радикалната левица подготвя почвата за „открадване на изборите“ от баща му. Ако имаме лидери, които всъщност поощряват военни действия от групи, които същество са частни отряди за всяване на ред – това е намеса в изборите, която е по-съществена от многото сериозните проблеми, които свързваме с хакерството спрямо машини за гласуване," казва Одри Кронин, преподавател в Колежа по международни въпроси към Американския университет във Вашинтон. 

"Част от това, което научаваш при изучаване на места като Украйна, Беларус или Балканите, e много изострената чувствителност, когато принципите на демократичните избори са били нарушени. Един от начините, по който изборите се нарушават е, когато действащият лидер отказва да се оттегли и вика на помощ своите милиции. Миналата седмица бе много алармираща и не заради Русия, а заради нас. Мисля, че трябва да внимаваме много при броенето на гласовете и темата „преброи гласа“ да е постоянна. Демокрациите правят именно това – преброяват гласовете. Също когато щатите решат да приемат гласуване по пощата федералното правителство не могат да им отнемат това право. Щатите провеждат изборите в тази страна,“  посочи Кийт Дардън, преподавател, специализиращ по политически въпроси в Евразия.

Властите и частни компании предприемат действия за осуетяване на разпространението на чуждо влияние онлайн, но въпросът е какво се прави за подклаждане на поляризацията у дома. Отправените призиви към симпатизанти на Тръмп да са по избирателните секции като „наблюдатели“ може да се приемат и като сплашване на гласоподаватели. На всичкото отгоре се още не е заявил твърдо, че ще приеме крайния резултат от президентските избори. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18