Поредица от готварски курсове Иван Жеков помагат на благородната цел на фондация „Дивите животни“ за създаването на спасителен център.
Никой не си представя колко много пострадали диви животни има ежедневно, докато не навлезе в тези води, не го види с очите си, не го съпреживее. Огромен процент от животните, които попадат в човешки ръце и имат нужда от помощ, са пострадали заради човека, пряко или косвено. Това не е естествен подбор, не е обичайната естествена смъртност в природата, заявяват от организацията.
„Вече 7 години лекуваме животни, приютени в сградата на ветеринарна клиника „Добро хрумване“, оттам помагат и с лекарски труд, разказа пред Радио София Стефана Попова от фондация „Дивите животни“. – „Вече имаме толкова много животни, че има нужда от самостоятелна сграда, където те да бъдат приемани и да им се изградят клетки за постепенна адаптация към живота навън.“
Годишно по около 3000 животни преминават през фондацията и броят се увеличава.
„На нас ни е трудно да се справяме без подкрепа, защото дейността ни изцяло се извършва от доброволци“, допълва Стефана Попова.
Малко хора знаят, но не всеки ветеринарен лекар има право да лекува диви животни. Към регионалните инспекции по околната среда и водите съществува т.нар. зелен телефон, на който граждани могат да подават сигнали за защитени диви животни в беда. Ако видовете са обект на ловуване, сигналите се подават в горските стопанства.
От фондацията са си поствили за цел е съберат 154 хиляди лева, от които 67 000 – за най-важната част – лечебницата. Засега обаче събраната сума е едва около 10% от нужната.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов и Антония Каменичка със Стефана Попова, за да научите още подробности по темата и как можете да помогнете.
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..