Заекването е тежък психологечаски и комуникативен проблем. Според световната статистика около 2% от децата в начална училищна възраст са засегнати от него. От тях 1 на сто успяват да го преодолеят и при 1% остава и у възрастните.
„Няма заекване, има заеквания. При 45 на сто от децата, които заекват, има неследствен компонент, но отключването става при наличие на условия. Други 30% заекващи са психогенни“, обясни пред Радио София проф. Виолета Боянова, психолог и специалист по речта и комуникацията, преподавател в Нов български университет.
Въпреки някои предразсъдъци спрямо хората с такова комуникационно нарушение, те са нормални, умни и чувствителни, подчерта проф. Боянова и даде примери – заеквали са Мерилин Монро, Чърчил, Карл Луи и много други.
На такива хора трябва да дадем време да се изкажат. Не бива да отместваме поглед от тях, това е обидно за тях. Трябва да правим възможното децата да не се присмиват на заекващите си връстници, а родителите да не се правят, че не заабелязват товаа отклонение у детето си, съветва специалистът:
„С детето трябва да се говори за неговия проблем и да го уверим, че мама и татко ще му помогнат.“
Чуйте разговора на Александра Илиева с проф. Виолета Боянова.
Най-добрият начин за общуване с човек, който заеква, е да се държим така, както с всеки друг човек, с когото говорим - да не отклоняваме погледа си по време на заекването, да не го прекъсваме и да го гледаме в очите. Това обясни пред Радио София Цветана..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..