Промените в потребителските навици и приоритети през последните месеци са видими, но те са по принуда. В същото време в периода на епидемията и паника у някои, намират се търговци, които предлагат удивителни продукти – например антивирусен душ.
Това посочи Богомил Николов, председател на асоциацията „Активни потребители” при гостуването си в Радио София. Организацията е учредена преди повече от 20 години, извършва тестове на продукти, стоки и услуги, подпомага потребителите да направят разликата.
„Ако погледнем бизнеса - и сега се наблюдава как при желание за поевтиняване на даден продукт, производителите правят компромис с качеството – ярък пример за това е сиренето“, отбеляза Николов. „Но ние, купувачите, може да се каже – ставаме съучастници, тъй като все пак избираме именно евтиното, с имитации и заместващи съставки.“
По думите на специалиста ситуацията тази година ни предоставя шанса да не купуваме толкова много, а по-малко, но с фокус на качеството.
„Много хора не се успокояват, докато не похарчат всичко, до стотинка.
Всъщност тези, които имат повече пари, са по-склонни да ги пилеят.“
Според Богомил Николов българите доста се напатиха от лошо управление на отпадъците. В същото време много хора само косвено си дават сметка за ненужните стоки и производството на отпадъци/смет.
Идеята на кръговата икономика не е просто еднократно да рециклираме използвана вещ, а да има постоянен кръговрат и да спрем да замърсяваме
Бизнесът ще предпочита новото производство, докато то е по-евтино, отколкото да рециклира. Важна е волята, съзнанието, желанието да замърсяваме по-малко.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с Богомил Николов, както и анкетата на Мария Илиева.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..