Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игрите от 90-те "възкръсват" в онлайн платформа

Децата на 80-те и 90-те са израснали с много игри на открито, които създават приятелства, развиват мисленето и социалните умения. През последните години повечето деца предпочитат игрите на компютър и на смартфон, но въпреки това има отново завръщане както към настолните игри от близкото минало, така и към позабравените игри на открито.

“Кръстихме ги игрите на 90-те, тъй като за последно през 90-те децата, които израснахме играхме на тези игри. Все още нямаше компютри и технологии толкова навлезли, а междублоковите пространства бяха по-свободни, защото нямаше и толкова коли”, казва Сами Догмуш, ИТ специалист, който възражда "Игрите на 90-те” в електронна платформа, която създава. Първата игра, за която се сещат авторите на сайта е “Народна топка”, както и любимата на много “Стражари и апаши”.
Така Сами Догмуш, заедно със Светлозара Лазарова, създава платформата “Игрите на 90-те”.

Преди да се появи платформата обаче, двамата правят фестивали, на които се играят игрите от 90-те.
Идеята за платформата се заражда с нотка носталгия и е провокирана от това, че много деца си играят на смартфоните, вместо да играят навън. Съвременните деца не познават игри като скачането на ластик, играта “Дама” с всички нейни вариации, играта “Шоколад”, и др.     

“Игрите са много важни в развитието на децата, а и не само, а и на големите - спорта, активното движение. Тези неща не са за подценяване. Колкото и да е динамично ежедневието ни, когато се приберем вкъщи след работа, не трябва да дадем телефона или таблета на детето, а да му обърнем внимание. Половин час в градинката нищо няма да навреди”, казва Сами.

Игри като “Стражари и апаши” и “Народна топка” учат децата на работа в екип и на съпричастност. В днешно време има деца, на които тези игри са им интересни и ги знаят, но има и такива, на които не им харесват. Отново важно е какво предават родителите на децата си. В дигиталната платформа се събират имената на игрите и техните правила.

“Искаме да направим един алманах на игрите - да съберем етнографска справка за игрите от всички краища на България - как се казват и как се играят. В платформата ще има интерактивни видеа, в които децата ще могат да видят нагледно как се играе дадена игра. Ще могат и да се въвеждат игрите от страната”, обяснява Сами Догмуш.

“На изминалото ни събитие във Видин ни беше много любопитно да видим още един вариант на “Шоколад” (вариант на играта “Дама”). Децата имат свои собствени вариации на вече установените правила и идват и обосновано ни разказват защо има промяна в конкретно правило, тъй като това ги кара да са по-активни, покачва се нивото на сложността. Това е може би един от плюсовете на интернет игрите, защото вече в съзнанието на децата са опциите те да надградят ситуацията”, казва Светлозара Лазарова.

“Част от нашия план е да успеем да дадем на децата възможност на техния сегашен онлайн език, да имат подходящи видео наръчници, които да намерят в нашия сайт, допълва още тя.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова и Божидар Янев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36