Има някаква граница в карикатурите, която всеки сам определя, в зависимост от своето възпитание и култура, своите знания за света и най-вече за цивилизационния избор. Аз съм виждал неща в “Шарли ебдо”, които не бих нарисувал, заяви пред Радио София карикатуристът Чавдар Николов.
В България се налага едно третиране на карикатурата, което не е израз на собствена воля, на собствено мислене и отношение към процесите в обществото, а винаги трябва да бъде “нещо платено", посочи карикатуристът. Трудно могат да се обяснят петвековни културни процеси за един или пет дни. В Ренесанса човек става основна илюстрация на библейски сюжети със своите кусури и тяло. След това се минава през Просвещението, където философите понякога много остро отричат църквата и нейната роля в обществото. Това цивилизационно натрупване следва и свободното третиране на всякакъв проблем в обществото и свободата да го нарисуваш. Дори французите казват: “Ние сме свободни да богохулстваме”.
Карикатуристите допълват природата, както е казано в една формулировка още в края на Ренесанса. Ние показваме, че човекът не може да се равни с Бог и той има своите кривици. Така че карикатуристите го държат здраво завързан за земята. Не виждам защо някой трябва да се сърди на карикатурата. Правят го неразбиращи и хора с уклон към диктаторство, изтъкна Чавдар Николов.
Чуйте цялото интервю на Константин Лавсов с Чавдар Николов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..