Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "За Земята" започва серия от научни публикации за качеството на въздуха

Снимка: Ани Петрова
Темата за чистотата на въздуха не е нова за София. Столичани стават още по-чувствителни по тази тема през есенно-зимния сезон, заради дългия отоплителен период.

На своята интернет страница екологичното Сдружение “За Земята” съобщи, че започва серия от научни публикации, които представят на разбираем език влиянието, което има качеството на въздуха върху различни аспекти от живота ни. Първата от тези публикации е озаглавена ”Замърсяването на въздуха и човешкото здраве”.

“В София и в страната на много места имаме сериозен проблем със замърсяването на въздуха. Решихме, че е удачно заради това да започнем да представяме научната информация по темата, тъй като често хората не са убедени или са скептици по различни теми, свързани със замърсяването на въздуха.

Една от най-важните теми, когато говорим за чистия или мръсния въздух, това е човешкото здраве и затова започнахме с преглед на такива научни публикации”, казва Ивайло Попов от Сдружение “За Земята”.

Идеята е публикациите да са написани на максимално достъпен език и с основни изводи. 

Един от изводите, направени от еколозите е, че бременните жени са във висок риск при замърсен въздух. Има достатъчно направени изследванията по темата, които показват различни проблеми с бременността.

София е на 10-то място по мръсен въздух в световен мащаб. Най-голям принос за замърсяването на въздуха в София има разнасянето на почва и прах от улиците и изгарянето на биомаса (включително дърва) и изгарянето на въглища. Делът на транспорта сред замърсителите е по-малък, показва изследване на Националния институт по метеорология и хидрология, поръчано от столичния кмет Йорданка Фандъкова.

Изследването на НИМХ е с особена важност, смята Попов, защото за първи път дава източниците на замърсяване от измервания, а не от изчисления.  

В общественото пространство остава неразбрана една част от изследването, свързано с измерването на влиянието на транспорта - трябва да се има предвид, че в София най-мръсните дни са точно, когато има температурна инверсия, т.е. няма вятър, и тогава замърсяването се увеличава именно заради автомобилния трафик.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17