Американски молекулярни биолози откриха, че децата и възрастните произвеждат различни антитела срещу коронавируса, като броят на техните молекули, както и силата на действие върху SARS-CoV-2, са значително по-ниски при децата, съобщи ТАСС.
Децата не произвеждат антитела срещу N-протеина на коронавируса и като цяло антителата са различни.
Както показаха още първите наблюдения в Ухан децата много по-рядко се заразяват със SARS-CoV-2 и почти не проявяват тежки симптоми на Ковид-19, както възрастните. В същото време децата могат да предават коронавируса на други хора, ако са носители.
От друга страна, малка част от болните деца развиват мултисистемен възпалителен синдром - поредица от имунни нарушения, подобни на синдрома на Кавазаки. Откриването на този феномен накара учените да проучат подробно как имунната система на децата реагира на появата на SARS-CoV-2 в тялото им.
Група молекулярни биолози, ръководена от Дона Фарбър, професор в Колумбийския университет в Ню Йорк, проведе едно от първите подобни проучвания, наблюдавайки производството на антитела в телата на 50 деца, заразени с коронавируса от март до май тази година.
Около една трета от тях, както отбелязват учените, са получили възпалителен синдром след коронавирус, което позволява на биолозите да проучат дали естеството на имунния отговор на SARS-CoV-2 се променя с развитието на мултисистемен възпалителен синдром. Учените сравняват резултатите за деца и възрастни през пролетния пик на пандемията.
Като цяло, както отбелязват учените, тялото на децата реагира доста слабо на инфекцията - типичният брой антитела в кръвта им е значително по-малък, отколкото при възрастните, дори при най-леките форми на Covid-19. Освен това учените не регистрират значителни разлики в концентрацията на антитела в тялото на деца с мултисистемен възпалителен синдром и леки форми на инфекция, което е напълно нехарактерно за възрастни, при които броят на антителата зависи пряко от тежестта на симптомите на инфекцията.
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..