В момента съществува недостиг на определени лекарства и това донякъде се дължи на някакво паническо свръхпредписване от страна на лекарите и свръхкупуване от страна на хората, много от които ги слагат в шкафа – да имат, ако се наложи.
Това потвърди пред Радио София маг.фарм. Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Той изреди кои са дефицитните медикаменти и антибиотици и подчерта, че по закон фармацевтът няма право да даде лекарство, различно от предписаното по рецепта, дори и да има със същата формула и съдържание.
Към текущия момент има блокирани медикаменти по складовете за пациенти с Covid-19, но но това води до недостиг за други болни.
По думите на маг. фарм. Вълев крайно време в борбата с коронавируса държавата освен на болниците, РЗИ и спешните центрове, да обърне внимание на личните лекари и аптеките. Да се съставят указания и да се предвиди бюджет.
До този момент, въпреки че фармацевтите са на първа линия, на аптеките не е предоставена „дори 1 маска или ръкавичка“.
По мнението на Вълев трябва да се преосмисли концепцията и управление на лекарствоснабдяването. Той обясни, че търговците на едро посочват кои аптеки да имат дадени търсени лекарства и това са техни „приятелски“ аптеки. От друга страна в период на криза всяка фондация или община може да купува и да доставя лекарства, а на фармацевтите е забранено. В други страни е разрешено.
„Крайно време е в рецептите да се изписва международно непатентно наименование, а не търговски имена“, подчерта още Антон Вълев
Той посъветва хората да не изпълняват схеми за лечение, получени от съседка или от интернет и да разчитат на контрола на своя лекар, дори и по телефона, както и на личния фармацевт – поне малкото пациенти, които имат такъв.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с маг.фарм. Антон Вълев.
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..
Концерт от инициативата на Българската академия на науките и Националната музикална академия “Мusicorium via - Две академии, една сцена“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“. Концертът е под наслов “Пролетна разходка“ и включва изпълнения от барока до музиката на XX век на студентите на доц. д-р Мариана Пенчева.В..