Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За “Големите загадки в световната история” обективно и без пикантни сензации

Снимка: Ciela
На книжния пазар вече може да се намери книгата “Големите загадки в световната история” под редакцията на Жан-Кристиан Птифис. В предговора към книгата Жан-Кристиан Птифис сравнява историята не със спокойна река и със слънчев хълм, а с път, който понякога лъкатуши из разни сенчести места, в които витаят измами и слухове, като фалшивите новини днес.

"Жан-Кристиан Птифис е учен. Това не е поредния тип, който е тръгнал да прави пари. Той е събрал много учени, които са напълно наясно с тезите си и те пишат това, което го има и трябва да бъде казано, без да тръгват в разни странни насоки, казва отговорният редактор на изданието Христо Блажев.  

"Книгата, която ние направихме има друга цел - да покаже, че това, което някои считат за тайна не е винаги вярно. Имаме нужните данни, просто те трябва да бъдат погледнати с по-умен поглед", допълва той.

Според него в изданието няма никаква сензационна нотка, въпреки че това не е в полза на популярността ѝ за вътрешния пазар. “Тази книга е рядък шанс да се погледне доста умно към област, за която се пишат невероятни глупости”, категоричен е Христо Блажев.

Книгата обхваща много широк диапазон от историята и включва факти от времето на викингите до Александър Македонски и неговата участ, вътре са и маите, Шекспир, Джак Изкормвача, руският император Александър I и още много други.

Повече за новото издание - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16